mandag, 16 mars 2026 19:04

Mer biogass på Trollmyra – får grønt lys til utvidet drift

Skrevet av
Mer biogass på Trollmyra – får grønt lys til utvidet drift Illustrasjon: ChatGPT etter instruks fra Frank Tverran

Statsforvalteren har gitt tillatelse til utvidet drift av biogassanlegget på Trollmyra i Jevnaker. Vedtaket åpner for økt produksjon av biogass ved Hadeland og Ringerike Bioraffineri AS, samtidig som det stilles strengere miljøkrav til virksomheten.

Tillatelsen ble gitt 11. mars 2026 etter behandling av en søknad sendt inn av Hadeland og Ringerike Avfallsselskap AS på vegne av Hadeland og Ringerike Bioraffineri AS. Saken gjelder endring av eksisterende tillatelse etter forurensningsloven for anlegget på Trollmyra, som ligger på grensen mellom Hadeland og Ringerike-regionen.

Viktig energisatsing i regionen

Statsforvalteren har vurdert både miljømessige og samfunnsmessige forhold før tillatelsen ble gitt. I vedtaket heter det at fordelene ved virksomheten veier tyngre enn ulempene, og at driften kan skje innenfor forsvarlige miljørammer når de nye vilkårene følges.

Biogassanlegget på Trollmyra spiller en viktig rolle i regionens arbeid med gjenvinning og produksjon av fornybar energi. Biogass produseres blant annet av matavfall og organisk avfall, og kan brukes som drivstoff eller energikilde. Økt produksjon kan derfor bidra til både lavere klimagassutslipp og bedre ressursutnyttelse.

Strengere krav til utslipp og lukt

Samtidig som driften kan utvides, stilles det flere nye krav til anlegget. Statsforvalteren krever blant annet:

  • ingen utslipp til vann fra anlegget
  • strengere grenser for utslipp til luft
  • skjerpede krav til håndtering av lukt
  • klare regler for hvordan biorest skal behandles

Tillatelsen er også tilpasset EUs industriforurensningsdirektiv, noe som innebærer at anlegget må følge såkalte BAT-krav (beste tilgjengelige teknikker) for å redusere miljøbelastningen.

Statsforvalteren skriver i vedtaket at de nye vilkårene samlet sett vil bidra til mindre belastning på omgivelsene, og at risikoen for forurensning er vurdert som akseptabel.

Kan klages innen 1. april

Vedtaket er kunngjort offentlig, og kan påklages til Miljødirektoratet. Klagefristen er satt til 1. april 2026.

Dersom tillatelsen blir stående, ligger det dermed til rette for videre utvikling av biogassanlegget på Trollmyra – et anlegg som allerede er en sentral del av avfallshåndteringen og energiproduksjonen for både Hadeland og Ringerike.

Andre saker å lese

Fyllekjørte i Hønefoss

19-05-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ved 3.30-tiden tirsdag morgen, ble en kvinne i 40-årene stanset av en politipatrulje i Hønefoss sentrum. Det ble tatt nødvendige prøver av kvinnen og det ble opprettet sak hos politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Enklere å søke om støtte til begravelser

19-05-2026 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Enklere å søke om støtte til begravelser

Hvert år søker opptil 6 000 pårørende om støtte til begravelser. Skatteetaten og Nav har nå gjort det enklere å søke om statlig støtte, og langt raskere å få svar.

Les mer i RingeriksAvisa

Et liv verdt å leve for grisen

18-05-2026 Politikk Skrevet av veterinær og talsperson i Dyrevernalliansen, Helle Haukvik. - avatar Skrevet av veterinær og talsperson i Dyrevernalliansen, Helle Haukvik.

Et liv verdt å leve for grisen

De fleste av oss ønsker at dyr skal ha det bra. Likevel lever nesten alle norske griser hele livet sitt innendørs i trange betongbinger. De får liten plass, lite å...

Les mer i RingeriksAvisa

Nytt Hovland-fall på rankingen

18-05-2026 Sport NTB - avatar NTB

Nytt Hovland-fall på rankingen

Viktor Hovland går ned tre plasser og er rangert som verdens 30. beste golfspiller. Fem hakk opp er Kristoffer Reitan.

Les mer i RingeriksAvisa