fredag, 06 februar 2026 14:19

Kronprinsesse Mette-Marit beklager til kongen og dronningen – vil forklare seg

Skrevet av
Kronprinsesse Mette-Marit beklager situasjonen hun har satt kongehuset i. Kronprinsesse Mette-Marit beklager situasjonen hun har satt kongehuset i. Foto: Javad Parsa / NTB

Kronprinsesse Mette-Marit beklager for situasjonen hun har plassert kongehuset i, i en ny uttalelse om det hun beskriver som sitt vennskap med Jeffrey Epstein.

– Jeg ønsker å komme med en dyp beklagelse for mitt vennskap med Jeffrey Epstein. Det er viktig for meg å si unnskyld til alle dere jeg har skuffet, sier kronprinsessen i en uttalelse fredag.

– Noe av innholdet i meldingene mellom Epstein og meg representerer ikke det mennesket jeg ønsker å være. Jeg beklager også den situasjonen som jeg har satt kongehuset i, spesielt kongen og dronningen, sier hun videre.

– Er i en svært krevende situasjon

Videre heter det i en pressemelding fra Slottet at Mette-Marit ønsker å forklare seg mer utfyllende og fortelle mer utfyllende om det som skjedde.

– Det klarer hun ikke nå. Kronprinsessen er i en svært krevende situasjon. Hun håper på forståelse for at hun trenger tid til å samle seg, heter det.

Kongehuset skriver også at de har forståelse for de sterke reaksjonene folk har på det som har kommet fram de siste dagene.

– Kronprinsessen tar sterk avstand fra Epsteins overgrep og kriminelle handlinger. Hun er veldig lei seg for ikke å ha forstått tidlig nok hva slags menneske han var, heter det i pressemeldingen.

Epost-kontakt

Kronprinsesse Mette-Marit overrasket da navnet hennes dukket opp flere hundre ganger i de nye dokumentene som ble sluppet i forbindelse med Epstein-etterforskningen i slutten av januar.

Dokumentene viser epost-kontakt mellom kronprinsessen og den nå avdøde forretningsmannen og dømte overgriperen Jeffrey Epstein. Epostene handler blant annet om planer om møter i perioden mellom 2011 og 2013.

Kronprinsessen har allerede beklaget for relasjonen tidligere.

Andre saker å lese

Netflix-serie om fotballherrene slippes 9. juni

12-05-2026 Sport NTB - avatar NTB

Netflix-serie om fotballherrene slippes 9. juni

Netflix-serien om Erling Braut Haaland og de andre VM-klare landslagsspillerne blir gjort tilgjengelig en uke før Norges første VM-kamp.

Les mer i RingeriksAvisa

Et stykke norsk industrihistorie på frimerke

11-05-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Et stykke norsk industrihistorie på frimerke

Når Blaafarveværket fyller 250 år, markeres jubileet med en egen frimerkeutgivelse fra Posten. Motivet løfter frem et av Norges mest kjente industrimiljøer – med røtter tilbake til 1700-tallet og en...

Les mer i RingeriksAvisa

Syklist til legevakt etter trafikkulykke på Soknedalsveien

11-05-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En syklist ble søndag ettermiddag kjørt til legevakt for sjekk etter en trafikkulykke med en personbil på fylkesvei 290 Soknedalsveien i Ringerike.

Les mer i RingeriksAvisa

Reitan med sensasjonsseier: – Tror nesten ikke det jeg ser

11-05-2026 Sport Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Reitan med sensasjonsseier: – Tror nesten ikke det jeg ser

Kristoffer Reitan (28) gikk til topps i PGA-turneringen i North Carolina etter en fabelaktig avslutning. Han får med seg 33 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa