torsdag, 05 februar 2026 21:20

Økokrim åpner etterforskning mot Jagland

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Thorbjørn Jagland er under etterforskning. Thorbjørn Jagland er under etterforskning. Foto: Terje Bendiksby / NTB

Økokrim har besluttet å åpne etterforskning mot Thorbjørn Jagland for mistanker om grov korrupsjon etter opplysninger i Epstein-filene.

– Vi mener det er rimelig grunn til å etterforske, siden han satt i posisjon som leder av Nobelkomiteen og generalsekretær i Europarådet i perioden som er omhandlet i de frigitte dokumentene, sier Økokrim-sjef Pål K. Lønseth.

Jagland er tidligere statsminister for Arbeiderpartiet. Økokrim har åpnet etterforskning for mistanker om grov korrupsjon.

Det Økokrim vil etterforske, er blant annet om det er mottatt gaver, reiser og lån i anledning stilling.

– Siden Jagland har immunitet som tidligere leder av en internasjonal organisasjon, har Økokrim bedt Utenriksdepartementet om å ta initiativ til å oppheve immuniteten, skriver Økokrim. Immunitet gjelder kun for handlinger utført i offisiell egenskap (red.anm.)

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) sier i en uttalelse at UD vil foreslå for Europarådets ministerkomité å oppheve immuniteten.

Lønseth legger også til at det jobbes videre med materialet i Epstein-filene, og at de vil komme tilbake til øvrige opplysninger. Også Terje Rød-Larsen og Mona Juul er i Økokrims søkelys i forbindelse med saken – det undersøkes om det er grunnlag for å åpne etterforskning mot dem.

– Når det gjelder øvrige opplysninger i materialet, må vi komme tilbake til det på et senere tidspunkt. Det er tale om et omfattende materiale, og vurderingen vil derfor ta noe tid, sier Lønseth.

Jaglands advokat til VG: – Ser rolig på utfallet

Thorbjørn Jaglands forsvarer Anders Brosveet ser positivt på at Økokrim skal etterforske hans klient for grov korrupsjon.

– De skal gjøre jobben sin og få avklart dette. Vi kommer til å oversende det vi har av sentrale funn og dokumentasjon til Økokrim så snart som praktisk mulig, sier han til VG.

– Og basert på det vi har funnet, så ser vi rolig på utfallet. Det er først og fremst bra for Jagland å få en autoritativ avklaring fra Økokrims side, fremfor at hele pressekobbelet skal drive hver sin lille privatetterforskning

Sist redigert torsdag, 05 februar 2026 21:27
NTB

Andre saker å lese

Ringerike leverer overskudd samtidig som kommune-Norge fortsatt sliter med store…

16-03-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ringerike leverer overskudd samtidig som kommune-Norge fortsatt sliter med store forskjeller

Etter flere år med underskudd og økonomisk uro i kommune-Norge, viser nye tall at utviklingen er i ferd med å snu. Flere kommuner går nå med overskudd, og også i...

Les mer i RingeriksAvisa

Vikafjellet stengt – kolonnekjøring på flere fjelloverganger i Sør-Norge

15-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Søndag kveld er det kolonnekjøring både på riksvei 7 og over Haukeli, mens Vikafjellet er helt stengt på grunn av været.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune i uke 11 / 2026

14-03-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune i uke 11 / 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Märtha Louise vant hedersprisen Rosa Rebell

13-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Märtha Louise vant hedersprisen Rosa Rebell

Prinsesse Märtha Louise vant prisen Rosa Rebell for sine utradisjonelle valg. Prisen fra Villoid ble delt under en stor kjendisfest torsdag.

Les mer i RingeriksAvisa