tirsdag, 23 desember 2025 10:44

Fet ost og fløte kobles til lavere risiko for demens

Skrevet av
Å spise fettrik ost kan kanskje gi lavere risiko for å utvikle demens, ifølge en studie fra Lunds universitet. Å spise fettrik ost kan kanskje gi lavere risiko for å utvikle demens, ifølge en studie fra Lunds universitet. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Å spise ost og fløte med høyt fettinnhold kan ha sammenheng med lavere risiko for å utvikle demens, ifølge en studie fra svenske Lunds universitet.

Det skriver Sykepleien.

Kostvanene til rundt 27.600 personer med en gjennomsnittsalder på 58 år er analysert. Dette er koblet til forekomsten av demens i en oppfølgingsperiode på 25 år. I løpet av perioden utviklet 3208 personer demens.

Etter å ha justert for livsstilsfaktorer som fysisk aktivitet, kostvaner, røyking og alkoholvaner fant forskerne at de som spiste 50 gram fettrik ost (minst 20 prosent fett) daglig, hadde 13 prosent lavere risiko for å utvikle demens enn de som spiste mindre enn 15 gram daglig.

Studien er nylig publisert i det anerkjente tidsskriftet Neurology.

– Da vi gikk videre og så på spesifikke typer av demens, fant vi at det var 29 prosent lavere risiko for vaskulær demens hos personer som spiste mer fettholdig ost, sier Emily Sonestedt, forsker i ernæringsepidemiologi ved Lunds universitet.

De som daglig konsumerte 20 gram eller mer fløte (mellom 30 og 40 prosent fett), hadde 16 prosent lavere risiko for demens enn de som ikke konsumerte fløte i det hele tatt.

Sonestedt understreker at dette er en observasjonsstudie, og at resultatene derfor må tolkes med forsiktighet. Det er behov for mer forskning for å si om det er en årsakssammenheng.

– De få studier som har undersøkt dette, har sett en sammenheng med ost, så mer forskning behøves for å bekrefte våre resultater og undersøke om fettrike meieriprodukter virkelig gir en viss beskyttelse for hjernen, sier hun.

Andre saker å lese

Nasjonal krise: Norge til VM – staten åpner ølkrana etter kl. 03.00

10-04-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Nasjonal krise: Norge til VM – staten åpner ølkrana etter kl. 03.00

Det er ikke ofte regjeringen må gripe inn med ekstraordinære tiltak for å håndtere nasjonale krisetilstander. Pandemi, flom, krig – og nå: Norge i fotball-VM.

Les mer i RingeriksAvisa

Felleskjøpet i Hønefoss får søndagsåpent hagesenter

10-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra og med søndag 12. april åpner Felleskjøpet i Hønefoss sitt hagesenter også på søndager.

Les mer i RingeriksAvisa

Dette avgjør når du kan starte utendørsarbeidet

10-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Pressemelding fra ifi.no - avatar Pressemelding fra ifi.no

Dette avgjør når du kan starte utendørsarbeidet

Våren er høysesong for vedlikeholdsarbeid ute, og mange er raske med å finne frem vaskekost og malerulle når sola titter frem. Men det er ikke alt som bør gjøres med...

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte i 141 km/t på E16 – mistet førerkortet

10-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

UP gjennomførte torsdag kveld en fartskontroll på E16 ved Hensmoen i Ringerike, hvor fartsgrensen er 80 km/t.

Les mer i RingeriksAvisa