tirsdag, 09 desember 2025 08:12

Litauen erklærer ballong-unntakstilstand

En litauisk grensevakt inspiserer en ballong som er brukt til å smugle sigaretter inn i landet fra Belarus. En litauisk grensevakt inspiserer en ballong som er brukt til å smugle sigaretter inn i landet fra Belarus. Foto: AP / NTB

Litauens regjering har erklært unntakstilstand ettersom de mener smuglerballonger fra Belarus truer landets sikkerhet.

Det melder nyhetsbyrået Reuters og lokale medier i Litauen.

Innenriksdepartementet sier at unntakstilstanden ikke skal føre til besvær for folk flest, og tiltakene som iverksettes skal rette seg mot de som står bak ballongene, skriver Lrytas.

Regjeringen i Litauen varslet om unntakstilstanden i forrige uke, og sa de forberedte det juridiske grunnlaget for en slik erklæring.

– Beste løsningen

Statsminister Inga Ruginiene sa da at en slik unntakstilstand var «den beste løsningen akkurat nå».

En unntakstilstand gjør det mulig for regjeringen og lokale myndigheter å sette inn ekstra ressurser for å bekjempe ballongene.

Både Litauen og EU har referert til ballongtrafikken som et hybridangrep. EU vurderer sanksjoner mot Belarus på grunn av ballongene.

I oktober førte ballongtrafikken til at Litauen stengte sine to grenseoverganger til Belarus.

Utgjør angrep

Som følge av smuglerballongene har Litauens to største flyplasser, i Vilnius og Kaunas, ved flere anledninger blitt tvunget til å stanse flytrafikken.

I forrige uke ble flyplassen i hovedstaden Vilnius stengt på grunn av mistanke om ballonger i luftrommet.

Litauiske myndigheter sier at ballongene, som flyr opptil ti kilometer høyt, bevisst sendes opp nær flyplassene, og at det utgjør et angrep på landets sivile luftfart.

Selv om ballongene, som inneholder sigaretter, lenge har blitt brukt av smuglere, har de først de siste månedene ført til stenging av flyplasser.

Hvordan ballongene faktisk fungerer

De som brukes fra Belarus mot Litauen er i utgangspunktet vanlige værballonger fylt med helium, som stiger til flere kilometers høyde og følger vindstrømmene uten motor, ror eller annen styring. Litauiske grensemyndigheter understreker at ballongene er helt avhengige av vind og vær, noe som gjør nøyaktig styring mot et bestemt punkt i sanntid umulig.​

For å likevel få tak i lasten, henger smuglerne en boks med sigaretter under ballongen sammen med en liten GPS‑enhet med SIM‑kort (ofte baltiske eller polske kort). Når ballongen til slutt mister høyde og lander, sender enheten posisjonen via mobilnettet, slik at medhjelpere på bakken kan kjøre direkte til nedslagsstedet og plukke opp varene.​

«Styring» gjennom planlegging

Det smuglerne kan påvirke, er mer indirekte faktorer:

  • De velger startsted og tidspunkt ut fra værprognoser og vindretning på ulike høyder for å øke sjansen for at ballongen driver inn over Litauen og gjerne i nærheten av viktige transportårer eller byer.​
  • De fyller ballongene med mer eller mindre gass for å bestemme omtrent hvor høyt de skal fly, siden vindretning og -styrke varierer med høyden.​

På den måten kan de «regissere» sannsynlige soner der ballongene vil passere eller lande, for eksempel i nærheten av store flyplasser, selv om de ikke kan manøvrere dem presist som med en drone.​

Andre saker å lese

Mann pågrepet etter slagsmål i Hønefoss sentrum

25-07-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En person ble sendt til sykehus etter et slagsmål i Hønefoss sentrum fredag ettermiddag. Politiet satte inn betydelige ressurser og pågrep senere på kvelden en mistenkt mann.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – fortsatt rolig sommermarked

25-07-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – fortsatt rolig sommermarked

Feriepreget holder seg også denne uken, med et begrenset antall registrerte eiendomsoverdragelser i Ringerike. Den største handelen er eneboligen i Tørrjulfaret 28, som ble solgt for 7 millioner kroner, mens...

Les mer i RingeriksAvisa

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakuere…

25-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakueres

Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

Flere tusen ansatte i luftfarten kan fortsatt ende i streik. Fire nye meklinger venter i august.

Les mer i RingeriksAvisa