søndag, 23 november 2025 16:00

Røisi kjøper vikingskip

Skrevet av
Røisi kjøper vikingskip Illustrasjon: AI etter promt av Frank Tverran

Oddvar Røisi og Skjolden cruisekai har kjøpt vikingskipet Mariasuden av Fjordstova. Det melder Sogn Avis, som omtaler den uvanlige båtovertakelsen i Skjolden denne uken.

Ifølge avisen opplyser hamnesjef Viggo Sundvold at kjøperne har forpliktet seg til å ta godt vare på båten og sørge for at den fortsatt skal ha tilhold i Skjolden. Skipet har i lengre tid stått ved Fjordstova, men skal nå inngå i et nytt opplevelsestilbud for cruiseturister.

Sundvold forteller til Sogn Avis at cruisekaien allerede har knyttet til seg to «vikinger» som skal tilby aktiviteter som øksekast og bueskyting. Da idéen kom opp, mente Røisi at et vikingskip var det som manglet i satsingen.

Langt slep over fjorden

Tirsdag ble Mariasuden, som er rundt 12 meter lang og veier omkring to tonn, slept fra Skjolden til Ornes. Der skal Ornes Båtbyggeri sette skipet i stand. Sogn Avis skriver at en ribbåt gjennomførte slepet med to mann om bord og lensepumper for sikkerhet.

I tillegg måtte flere hull i bunnen tettes før avreise, siden de tidligere var boret for å slippe ut regnvann mens båten sto på land. Transporten krevde også bruk av gravemaskin og et sammensatt mannskap for å få skipet trygt ut på fjorden.

Ribbåtfører Karlis Bremers sier til avisen at det var viktig å få båten fraktet før isen legger seg. Slepet tok nær tre timer, og mannskapet møtte tynn fjordis ved Sørheim, men kom fint gjennom.

Splittet styre førte til salg

Sogn Avis skriver at styret i Fjordstova var delt i spørsmålet om salg. Styreleder Torill Neverdal forteller at avgjørelsen ikke var enkel, særlig fordi hun selv har arbeidet mye for å bevare skipet. Planen hadde i utgangspunktet vært å bygge et grindbygg over båten og tilrettelegge området rundt, men etter fire år uten realisering valgte flertallet å selge.

Neverdal understreker at båten fortsatt skal ha tilhold i Skjolden, og at hun er spent på hva den nye bruken vil innebære.

Tilbake i drift for turister

Når båten er ferdig restaurert på Ornes, skal den tilbake til Skjolden og inngå i cruisekaienes tilbud. Ifølge Sogn Avis tror Sundvold at spesielt britiske turister vil sette pris på å prøve å ro et vikingskip.

Til å lose turister ut på fjorden stiller «dødsaren» Ken Stornes og David R. Berg, som blir de to «vikingene» om bord.

Andre saker å lese

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

11-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

Prinsesse Astrid, kong Haralds storesøster, er død. Hun sovnet inn fredag, under to døgn etter å ha deltatt i lillebrorens gravferd.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra asken til ilden?

11-09-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra asken til ilden?

Da Jon-Ivar Nygård overtok som samferdselsminister i 2021, lå Ringeriksbanen nærmere byggestart enn noen gang. Prosjektet var ferdig planlagt, reguleringsplanen var vedtatt og store summer allerede brukt. Så satte regjeringen...

Les mer i RingeriksAvisa

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

11-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) presenterer de nye statsrådene på Slottsplassen fredag formiddag. En rekke statsråder byttes ut.

Les mer i RingeriksAvisa

Blir vi endelig kvitt ham?

11-09-2026 Politikk NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Blir vi endelig kvitt ham?

Skal vi endelig bli kvitt Ringeriksbanens største hjulkjepp?

Les mer i RingeriksAvisa