tirsdag, 04 november 2025 09:41

Ny stiftelse skal sikre lokal forankring i Skue Sparebank

Skrevet av

 En ny stiftelse er nå registrert i Brønnøysundregistrene med det formelle navnet Sparebankstiftelsen Skue Sparebank – Hønefoss. Stiftelsen har hovedkontor på Søndre torv 3 i Hønefoss og skal forvalte en kapital på hele 120 millioner kroner.

Vedtektene ble fastsatt 23. oktober 2025, og stiftelsen er opprettet for å forvalte de egenkapitalbevisene som tidligere var knyttet til Hønefoss Sparebank, som i 2014 ble en del av Skue Sparebank.

Skal bevare lokal banktradisjon

Formålet er tydelig formulert: Stiftelsen skal utøve et langsiktig og stabilt eierskap i Skue Sparebank og bidra til å sikre et regionalt forankret sparebanktilbud i Ringerike, Hole og Jevnaker.

Gjennom sitt eierskap og sin virksomhet skal stiftelsen videreføre sparebanktradisjonene som tidligere Hønefoss Sparebank bygget opp gjennom over 160 år i lokalsamfunnet.

Stiftelsen skal også kunne dele ut gaver til allmennyttige formål, og det understrekes at den i rimelig grad skal ta hensyn til de distriktene som i sin tid bygget opp kapitalen i Hønefoss Sparebank.

Lokalt styre

Stiftelsen ledes av et styre på tre medlemmer:

  • Thor Bård Gundersen (styreleder), bosatt på Røyse
  • Ole Jan Aslaksrud
  • Kristin Wennevold Tronrud

Stiftelsen er underlagt krav om kjønnsbalanse i styret, slik regelverket for sparebankstiftelser krever.

Revisor for stiftelsen er PricewaterhouseCoopers AS (PwC), med hovedkontor i Oslo.

En viktig lokal aktør

Med en startkapital på 120 millioner kroner og et uttalt samfunnsformål, ventes Sparebankstiftelsen Skue Sparebank – Hønefoss å bli en viktig aktør i lokalt nærings- og kulturliv i årene framover. Stiftelsen får en rolle som både kapitalforvalter og lokal samfunnsstøtte, på linje med andre sparebankstiftelser i landet som deler ut midler til gode formål i sine lokalmiljøer.

Andre saker å lese

Falsk bankmail: Påstår at kontoen din er blokkert

28-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Falsk bankmail: Påstår at kontoen din er blokkert

En e-post som utgir seg for å være fra «Eika Bank», forsøker å lokke mottakeren til å logge inn og oppdatere personopplysninger. Meldingen har tydelige kjennetegn på nettfiske.

Les mer i RingeriksAvisa

Erkjenner straffeskyld – politiet ber om fire ukers varetekt

27-10-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Mannen som er siktet for drapet på en kvinne i midten av 30-årene på Jevnaker i Ringerike kommune, erkjenner straffeskyld. Politiet vil tirsdag be om fire ukers varetektsfengsling.

Les mer i RingeriksAvisa

Norske mediebedrifter tar Meta til retten

27-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Norske mediebedrifter tar Meta til retten

Store norske mediebedrifter som TV 2, Schibsted og NRK vil stanse Meta og tar saken til norsk rett.

Les mer i RingeriksAvisa

Bilfører omkom i frontkollisjon i Hallingdal

26-10-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Bilføreren omkom da en personbil og et vogntog frontkolliderte på riksvei 7 i Flå i Hallingdal mandag formiddag.

Les mer i RingeriksAvisa