onsdag, 08 oktober 2025 09:06

295.000 nye industriroboter installert i Kina i fjor

Skrevet av
Roboter i gang med bilproduksjon på Zeekr-fabrikken i Ningbo i Kina i april. Over 2 millioner slike roboter er i drift i landet, ifølge nye tall fra en bransjeorganisasjon. Roboter i gang med bilproduksjon på Zeekr-fabrikken i Ningbo i Kina i april. Over 2 millioner slike roboter er i drift i landet, ifølge nye tall fra en bransjeorganisasjon. Foto: Andy Wong / AP / NTB

Kinas industri styrkes med stadig flere industriroboter. En rapport viser at hele 295.000 nye ble tatt i bruk i fjor – flere enn i noe annet land.

Robotene er sentrale i moderne industriproduksjon, og ifølge tall fra organisasjonen International Federation of Robotics (IFR) var rundt 4,7 millioner av dem i bruk i verden i 2024.

I Kina passerte antallet industriroboter to millioner i fjor, ifølge organisasjonen.

Hele 54 prosent av de nye robotene som ble tatt i bruk, ble satt i drift i Kina. Aldri før har den kinesiske andelen vært så stor, ifølge IFRs tall.

IFR er en bransjeorganisasjon som ble etablert i 1987 for å fremme robotindustrien. Den har hovedkvarter i Frankfurt.

Japan på andreplass

Ingen andre land kan vise til tilsvarende. I Japan ble 44.500 nye roboter tatt i bruk i 2024, og landet har totalt 450.500 i drift.

I USA var tallet på nyinstallasjoner 34.200, ned 9 prosent fra året før. Landet har 393.700 industriroboter i drift.

I Europa sett under ett ble det installert 85.000 nye roboter i 2024, en nedgang på 8 prosent fra året før.

– Utligner eldrebølgen

Hongkong-avisen South China Morning Post skriver at veksten i tallet på nye industriroboter svekker frykten for at befolkningsnedgang og demografiske endringer vil ramme Kinas gigantiske industriproduksjon.

– Robot-boomen i et raskt aldrende samfunn bidrar til å utligne noen av utfordringene med en arbeidsstyrke på vikende front, og styrker forspranget innen produksjon, skriver avisen, med henvisning til vurderinger fra analytikere.

Kinas befolkning har falt siden 2022, og gikk ned med 1,39 millioner i fjor.

Tyskland leder i Europa

I Europa er Tyskland det største markedet for industriroboter. Også her ble det installert færre enn året før i 2024, totalt 26.982. Det er en nedgang på 5 prosent.

2023 var imidlertid et rekordår for roboter i landet, og antallet som kom i drift i 2024 var det nest høyeste noensinne.

Italia (8783 nye roboter), Spania (5199) og Frankrike (4900) kommer på de tre neste plassene på lista.

 

Andre saker å lese

Økokrim har beslaglagt dokumenter knyttet til Oslo-avtalen

06-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Økokrim har beslaglagt dokumenter knyttet til Oslo-avtalen

Økokrim har beslaglagt dokumenter knyttet til Oslo-avtalen under ransakingen av Terje Rød-Larsens og Mona Juuls felles bolig.

Les mer i RingeriksAvisa

Bartskjærerfatet - et symbol fra en tid da frisøren også var kirurg

06-03-2026 Lokalhistorie Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Bartskjærerfatet - et symbol fra en tid da frisøren også var kirurg

Noen av oss er gamle nok til å huske et stort blankt fat som hang utenfor herrefrisørsalonger . Dette såkalte bartskjærerfatet var opprinnelig mer enn bare et dekorativt symbol. Det...

Les mer i RingeriksAvisa

Joakim Kleven debuterer som popartist med singelen «FREAK»

06-03-2026 Musikk Universal - avatar Universal

Joakim Kleven debuterer som popartist med singelen «FREAK»

Joakim Kleven tar steget inn i musikken og debuterer i dag som artist med singelen «FREAK», en energisk, sexy og kompromissløs poplåt skapt for dansegulvet. 

Les mer i RingeriksAvisa