mandag, 06 oktober 2025 08:22

Stordalen til lagmannsretten for å slippe skattekrav på 184 millioner

Skrevet av
Hotellkonge og milliardær Petter Stordalen i Oslo tingrett i mars 2024. Hotellkonge og milliardær Petter Stordalen i Oslo tingrett i mars 2024. Foto: Heiko Junge / NTB

7. oktober starter Borgarting lagmannsrett behandlingen av en strid mellom hotellkonge Petter Stordalen og Skatteetaten. I potten ligger 184 millioner.

Stordalen tapte da Oslo tingrett behandlet saken våren 2024 og har anket til lagmannsretten.

Skattejuridisk dreier saken seg om «gyldigheten av skattevedtak om gjennomskjæring» etter at Stordalen i 2013 kjøpte et selskap som het Oslo Properties, nå Strawberry Fields.

Selskapet ble startet i 2007 og kjøpte flere hoteller. På grunn av finanskrisen gikk virksomheten dårlig, og selskapet hadde store underskudd.

Fra stiftelsen og fram til selskapet ble solgt til Stordalen, skjøt morselskapet inn rundt 3 milliarder kroner i egenkapital. Nesten all denne egenkapitalen var tapt da Stordalen kjøpte selskapet.

795 millioner uten å betale skatt

Stordalen har tatt ut over 795 millioner kroner i utbytte fra selskapet uten å betale skatt. Han mener at han kan gjøre det fordi de tidligere eierne betalte inn tre milliarder kroner i egenkapital.

Vanligvis skal man kunne ta ut igjen den innbetale kapitalen uten å betale skatt, men ikke hvis formålet med å kjøpe selskapet var å spare skatt.

Skatteetaten mente at Stordalens oppkjøp var skattemessig motivert og krevde ham for 228 millioner.

Potensielt 3 milliarder skattefritt

Stordalen tok saken til Oslo tingrett. Da saken ble behandlet der i mars 2024, argumenterte Skatteetaten for at motivasjonen for hotellkongens kjøp først og fremst dreide seg om det som heter «skatteposisjonen av innbetalt kapital». Det kunne potensielt åpne for skattefrie utbetalinger av utbytte på 3 milliarder kroner.

Hotellkongen pekte i tingretten på at tidsnære bevis, uttalelser som han og Christian Ringnes kom med i mediene, underbygger at han vurderte fortjenestemulighetene ved oppkjøpet som store.

Tingretten mente det var vanskelig å utlede så mye konkret fra uttalelsene, og skrev følgende i dommen: «Uttalelsene må etter rettens syn også forstås i lys av at investorer ikke har noen forpliktelse til – og sjelden noen interesse av – å dele alle sine løpende økonomiske overveielser med mediene.»

Oslo tingrett konkluderte med at Stordalens oppkjøp av selskapet var «nesten utelukkende skattemessig motivert», og at vilkårene for det som heter gjennomskjæring er oppfylt. Stordalen fikk medhold i at gjennomskjæringen ikke gjelder hele beløpet han har tatt ut, men begrenset slik at skatten blir 184 millioner.

Det er satt av sju dager til ankesaken i lagmannsretten.

 

Andre saker å lese

Rødt vil kutte 17 milliarder i skatt for vanlige folk

12-11-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Rødt vil kutte 17 milliarder i skatt for vanlige folk

Rødt foreslår i å kutte skatten med til sammen 17 milliarder kroner for lønnsmottakere som tjener under 800.000 kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Telenor advarer mot ny svindeltrend

12-11-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Telenor advarer mot ny svindeltrend

Spredning av skadelig programvare i sosiale medier er blitt vanligere, ifølge Telenor.

Les mer i RingeriksAvisa

Blå diamant solgt for over 250 millioner kroner

12-11-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Blå diamant solgt for over 250 millioner kroner

En blå diamant som veier nesten ti karat har blitt solgt for over 257 millioner kroner på en auksjon i Sveits.

Les mer i RingeriksAvisa