søndag, 28 september 2025 11:24

Musikalen om Edvard Munch

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)

Nysgjerrigheten vant denne lørdagskvelden over TV-stolen hjemme. Vi hadde hørt mye lovord om musikalen Edvard – og forventningene ble innfridd.

Musikalsjangeren bygger ofte på gjenkjennelige mønstre – kadenser og intervaller som kan gi oss følelsen av å ha hørt melodiene før. Men det er nettopp denne gjenkjenneligheten som gjør at en musikal låter som en musikal. Edvard hadde fullt driv fra første tone, og vi kjedet oss aldri. Den levende musikken i orkesteret, snarere enn playback, løftet forestillingen ytterligere og ga publikum en autentisk opplevelse.

Utøverne – både på scenen og bak – viste profesjonell kvalitet. Publikum fikk det man kunne forvente av et ensemble på dette nivået: en opplevelse som holder høy standard. Men det som virkelig fortjener å trekkes frem, er scenografien. Lysdesignet, i samspill med projiserte bakgrunnsvideoer, skapte et romlig uttrykk som flere ganger gjorde det vanskelig å skille levende skuespillere fra projiserte bilder. Effekten var både forførende og forvirrende – og sørget for at selv bakerste rad føltes tett på handlingen.

Et gjennomgående grep i forestillingen var skålingen. Kanskje mer enn man først forventer, men samtidig et mulig ekko av virkelighetens festglade Kristiania-bohemer.

Edvard er uten tvil blant det beste som har blitt satt opp i Hønefoss. Denne produksjonen fortjener et større publikum og burde absolutt finne veien til scenene i Oslo – eller «Kristiania», som Munch selv ville kalt det.

 

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Subbet inn mange millioner på en helg

27-04-2026 Sport NTB - avatar NTB

Subbet inn mange millioner på en helg

Golfduoen Kristoffer Reitan og Kristoffer Ventura fortsatte storspillet på siste dag av parturneringen Classic of New Orleans. Det holdt til delt 2.-plass.

Les mer i RingeriksAvisa

Hørte du jordskjelvet?

26-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hørte du jordskjelvet?

Søndag morgen hørte det ut som en stor lastebil startet opp i nærheten. Men det var noe helt annet! Vi hørte godt jordskjelvet i Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - flere sterke salg mot slutten av april

25-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - flere sterke salg mot slutten av april

Mot slutten av april er det registrert flere eiendomsoverdragelser i Ringerike. Den største handelen i denne perioden gjelder Sundgata 5 A, som ble solgt for over seks millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss-moské var planlagt angrepet

24-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hønefoss-moské var planlagt angrepet

Under et fengslingsmøte innrømmer Djordje Wilms for første gang straffskyld for drapet på Tamima Nibras Juhar på Kampen i fjor.

Les mer i RingeriksAvisa