tirsdag, 17 juni 2025 07:51

Nå kommer sensuren for elever i hele landet

Skrevet av
All sensuren for videregående skole og ungdomsskolene kommer mellom 16.–18. juni. Til sammen er det 180.000 elever, og de leverer 280.000 eksamener. All sensuren for videregående skole og ungdomsskolene kommer mellom 16.–18. juni. Til sammen er det 180.000 elever, og de leverer 280.000 eksamener. Foto: Frederik Ringnes / NTB

I disse dager faller sensuren for 180.000 elever fra ungdomsskolen og videregående. Da kan nervøse elever endelig sjekke karakterene sine.

Det er hektiske dager for alle landets skoleelever. Rundt om på skolene gjennomføres avslutningene. Samtidig venter mange spent på karakterene. Spesielt er det nervepirrende for dem som ønsker seg inn på en spesiell videregående skole, eller på drømmefaget på høyere utdanning.

All sensuren for videregående skole og ungdomsskolene kommer mellom 16.–18. juni. Til sammen er det 180.000 elever, og de leverer 280.000 eksamener.

Streng eksamen

For videregående skole startet eksamenstiden 12. mai, og i ungdomsskolen startet den 20 mai. Her var det nok mange som hadde høye skuldre og grudde seg.

- Jeg forstår selvsagt godt at mange var stresset, sier direktør Morten Rosenkvist i Utdanningsdirektoratet, som også er sjef for alt som har med eksamen å gjøre.

Rosenkvist er fornøyd med hvordan det er gått med gjennomføringen av eksamenene i år. For å hindre bruk av KI eller andre ikke-tillatte hjelpemidler var det stengt for tilgang til internett. Det var bare mulig å bruke noen få nettbaserte hjelpemidler, som ordbøker.

Å avvikle eksamen er et ganske stort apparat. Det er 600 fag, 3.000 har jobbet som sensorer, og eksamen gjennomføres i 357 kommuner.

Gode karakterer

For dem som har søkt videregående skole, kommer melding om førsteinntaket i juli. Mellom 1. og 10 juli får søkerne en sms. Tidspunktet varierer mellom de forskjellige fylkene. Deretter kommer andre inntak noen uker etter.

De som søker høyere utdanning, har siste frist for å levere karakterene eller vitnemålet sitt 1. juli. Man bør sjekke om man har fått elektronisk vitnemål, og om man kan se det i søknaden man leverte i vår.

19. august kommer den nasjonale statistikken for hvordan det er gått på eksamen for alle. De siste årene har det vært lite endringer i karakterene for videregående skole, men ifølge Utdanningsdirektoratet har de vært litt høyere enn før pandemien.

I fjor var snittkarakteren i norsk hovedmål 4,1, mens den var 4 i 2019. For matte var karakterene i fjor det samme som før pandemien. Jenter får høyere karakterer i de flest fag, det gjelder både standpunktkarakterer og eksamenskarakterer. Men guttene har i snitt høyere karakterer i kroppsøving og for noen av eksamenene i matte.

Andre saker å lese

Milliarder brukt på Ringeriksbanen – uten at spaden er satt i jorda

13-08-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Milliarder brukt på Ringeriksbanen – uten at spaden er satt i jorda

Prosjektet med Ringeriksbanen og ny E16 mellom Skaret og Hønefoss har så langt kostet skattebetalerne 2,3 milliarder kroner i planlegging - uten at byggingen har startet.

Les mer i RingeriksAvisa

Norske partier bruker millioner på reklame i sosiale medier

13-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Norske partier bruker millioner på reklame i sosiale medier

Norske partier har de siste 90 dagene brukt 5,4 millioner kroner på reklame hos Facebook og Instagram. Arbeiderpartiet har brukt mest.

Les mer i RingeriksAvisa

Medienes dom: Støre vant partilederdebatten

12-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Medienes dom: Støre vant partilederdebatten

Statsminister og Ap-leder Jonas Gahr Støre vant mandagens partilederdebatt under Arendalsuka, ifølge snittet av medienes terningkast.

Les mer i RingeriksAvisa

Oljefondet tapte 156 milliarder kroner, tross solid avkastning i første halvår

12-08-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Oljefondet tapte 156 milliarder kroner, tross solid avkastning i første halvår

Oljefondet fikk en avkastning på 5,7 prosent i første halvår. Valutatap på over 1000 milliarder kroner førte likevel til et verdifall på 156 milliarder kroner.

Les mer i RingeriksAvisa