mandag, 09 juni 2025 08:41

Demonstranter sperrer motorvei og setter fyr på biler i Los Angeles

Skrevet av
Demonstranter stilte seg opp foran politiet på motorveien 101 nær Metropolitan Detention Center i Los Angeles sentrum søndag. Demonstranter stilte seg opp foran politiet på motorveien 101 nær Metropolitan Detention Center i Los Angeles sentrum søndag. Foto: Jae C. Hong / AP / NTB

Hundrevis av demonstranter har gått ut i gatene i Los Angeles, der de har sperret en motorvei og satt fyr på selvkjørende biler.

Flere hundre demonstranter samlet seg ved middagstider søndag utenfor Metropolitan Detention Center, en føderal bygning i sentrum av Los Angeles.

Der sto en rekke soldater fra Californias nasjonalgarde skulder ved skulder. Demonstranter ropte «skam dere» og «dra hjem» til soldatene. Politi var også på stedet.

Kort tid etter skjøt Los Angeles-politiet røykbomber for å spre demonstrantene. Politiet sa at demonstrantene hadde samlet seg på stedet uten tillatelse.

En stor del av demonstrantene gikk deretter videre til motorvei 101, der de sperret for trafikken. Trafikken ble stanset i over en time før trafikkpolitiet, med bruk av blant annet røykgranater, fikk fjernet demonstrantene.

la2

To selvkjørende drosjer fra Waymo sto i brann i Los Angeles sentrum søndag. Foto: Jae C. Hong / AP / NTB

Minst tre selvkjørende drosjer fra Waymo sto i brann i sentrum av storbyen. To andre selvkjørende drosjer fra selskapet ble vandalisert.

Ifølge nyhetsbyrået AP er rundt 300 soldater fra delstatens nasjonalgarde så langt utplassert i byen, der folk demonstrerer for tredje dag på rad.

Protestene er rettet mot at føderale innvandringsmyndigheter pågriper folk som myndighetene vil deportere fra Los Angeles-området.

President Donald Trump mener at myndighetene i California ikke har klart å håndtere demonstrasjonene. Lørdag undertegnet han en ordre om å sende 2000 soldater fra Californias nasjonalgarde til landets nest største by «for å håndtere lovløsheten som har fått lov til å utvikle seg», ifølge en formulering fra Det hvite hus.

Californias guvernør Gavin Newsom har anmodet Trump-administrasjonen om å trekke tilbake soldatene. Newsom mener at eventuell bruk av nasjonalgarden er et anliggende som delstaten selv skal råde over.

Andre saker å lese

Elg skutt på Frogner

11-06-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En elg ble torsdag morgen observert i morgenrushet på vestkanten i Oslo. Etter en stund ble elgen skutt og avlivet av Viltnemnda.

Les mer i RingeriksAvisa

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

10-06-2026 Musikk NTB - avatar NTB

Dagny: – Når du går ut av komfortsonen, lærer du hvem du er

Dagny har et ønske om å utfordre seg selv og gå ut av komfortsonen. Fredag slipper hun «Dancefloor Erotica» – et dansbart album hun beskriver som det morsomste og mest...

Les mer i RingeriksAvisa

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

10-06-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Mattilsynet om jordbærsykdommen: – Bærene er trygge å spise

I mai ble soppsykdommen rød marg oppdaget i norske jordbær. Likevel har forbrukerne liten grunn til bekymring, ifølge Gartnerhallen.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

09-06-2026 Nyheter Av Trond Schieldrop - avatar Av Trond Schieldrop

Fra garasjen til industrikunder over hele landet

Det startet som en interesse og et lite verksted hjemme i garasjen. Nå leverer Øistein Røste spesialløsninger til norske industribedrifter.

Les mer i RingeriksAvisa