tirsdag, 20 mai 2025 08:15

Briter dømt for tyveri av gulltoalett

Skrevet av
Dette toalettet, et kunstverk av italienske Maurizio Cattelan bestående av 20 kilo gull, ble stjålet under en utstilling i Storbritannia i 2019. Dette toalettet, et kunstverk av italienske Maurizio Cattelan bestående av 20 kilo gull, ble stjålet under en utstilling i Storbritannia i 2019. Foto: AP / NTB

En 37 år gammel brite er dømt til to år betinget fengsel for å ha medvirket i tyveriet av en toalettskål i ekte gull til en verdi av over 60 millioner kroner.

Tyveriet skjedde fra ærverdige Blenheim Palace nær Oxford, et av Storbritannias største palasser der Winston Churchill ble født.

Den 98 kilo tunge toalettskålen inneholdt 20 kilo gull og var et kunstverk døpt «Amerika», laget av italienske Maurizio Cattelan.

Frekke tyver utstyrt med slegge slo til rett etter åpningen av en kunstutstilling der toalettskålen var utstilt i september 2019.

Raidet tok dem bare 5 minutter, og toalettskålen har aldri siden kommet til rette. Under rettssaken kom det fram at gullet trolig ble smeltet om og solgt for drøyt 7 millioner kroner.

Frederick Doe var ikke med på selve tyveriet, men blir i dommen omtalt som en mellommann som bidro til å omsette gullet.

– Din medvirkning var begrenset, du hadde ingenting å tjene på det, og du var bare involvert i en kort periode, konstaterte dommeren som dømte 37-åringen til 240 timers samfunnstjeneste og to års betinget fengsel.

To andre menn, 39 år gamle Michael Jones og 40 år gamle James Sheen, er funnet skyldige i å ha stått bak selve tyveriet, noe Sheen har erkjent. De to har ennå ikke fått sine dommer.

Andre saker å lese

Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene

15-09-2026 Nyheter NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Kraftig fall i utgifter til sykepleiervikarer i kommunene

Norske kommuner hadde et fall i utgifter knyttet til sykepleiervikarer på 30 prosent fra 2024 til 2025. Det tilsvarer over 670 millioner kroner. Ringerike går klar.

Les mer i RingeriksAvisa

92.773 personer står uten fastlege

14-09-2026 Politikk NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

92.773 personer står uten fastlege

Fra august til september i år har antall innbyggere uten fastlege falt med nærmere 18.000.

Les mer i RingeriksAvisa

Geografi styrer hvor bankkunden sikrer seg boliglånet

14-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Geografi styrer hvor bankkunden sikrer seg boliglånet

Fem blokker av banker kontrollerer markedet i hele landet. En kartlegging viser at de dominerer i sine forskjellige geografiske områder.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjedekollisjon på E18 i Sandvika – veien delvis stengt

14-09-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Flere biler er mandag morgen involvert i en trafikkulykke på E18 i Sandvika i retning Oslo.

Les mer i RingeriksAvisa