tirsdag, 13 mai 2025 08:24

Tryggere hverdag for 850 helsearbeidere i Ringerike

Skrevet av
Hjelpemiddellageret er ansvarlige for VR-urstyret og her er de klare til innsats. Hjelpemiddellageret er ansvarlige for VR-urstyret og her er de klare til innsats. Foto: Ringerike kommune ved Hjelpemiddlellageret

Nå lærer 850 ansatte i helse- og omsorgstjenestene i Ringerike kommune å håndtere vold og trusler med VR (virtual reality).


– Vi får høy kvalitet i opplæringen, sparer tid og unngår kostnader, sier Astrid Lundesgaard, rådgiver i helse og omsorg.

Ringerike kommune tar et stort, digitalt sprang for å trygge helseansatte. Nå skal til sammen 850 i helse- og omsorgstjenester gå VR-kurset VR Safe for å lære å håndtere vold og trusler. Kurset kommer fra norske Making View AS.
– Her møter ansatte utagerende pasienter. De trener blant annet på egen sikkerhet, tidlige tegn på utagering og dempende adferd, forteller Astrid Lundesgaard, rådgiver i helse og omsorg.

Tilbakemeldinger

Kommunen har allerede brukt VR som læringsverktøy i et år. Med svært gode tilbakemeldinger fra ansatte, ledere og verneombud, er VR nå integrert i kompetanseplanen.
–Ansatte synes VR er en ny og spennende måte å lære på, at det er innovativt og gøy. For oss faglige ledere handler VR om høy kvalitet i opplæringen, spart tid og unngåtte kostnader, understreker Lundesgaard, som selv også er pedagog.

Fort gjort

Med 20 VR-briller i omløp er kursene innom alle helse-enhetene i kommunen.
– Erfaringene er entydige: det tar bare 10–15 minutter per gang, gir høy læringseffekt, og ansatte tar kurset uten å forlate tjenesten. Det gjør opplæringen langt mer tilgjengelig og mindre ressurskrevende.
Nå er det engasjement, entusiasme og høy motivasjon.

Store innsparinger

VR har gitt kommunen betydelige økonomiske innsparinger.
– Vi har regnet på det: Å sende 130 ansatte på fysisk dagskurs ville kostet oss 280.000 kroner bare i fravær og reise. Da er ikke vikarutgiftene tatt med! VR sparer oss for tid og penger, og sikrer lik opplæring med høy kvalitet. Det er ikke alltid tilfelle i tradisjonelle kurs, der også foredragsholdernes kvalitet kan variere, sier Lundesgaard.

Krevende brukergrupper

Det er viktig at helseansatte kan forebygge vold, og utagering som kan føre til vold.
– Vi har mange ansatte som jobber med krevende brukergrupper. Som arbeidsgiver har vi en lovpålagt plikt til å gi våre ansatte solid opplæring. Arbeidstilsynet har fulgt dette og godkjent VR-kurset som faglig forsvarlig opplæringsarena for forebygging av vold og trusler i helse og omsorg i Ringerike kommune.

Lære i eget tempo

Som pedagog er Lundesgaard opptatt av at VR gir rom for repetisjon og mestring i eget tempo.
–Ulempene er få, men enkelte har kjent lett svimmelhet.
Dette justeres med små tilpasninger og gradvis bruk av VR, for den som opplever dette.
–Det tar tid å innføre nye metoder, men gevinstene er tryggere ansatte, bedre tjenester og smartere ressursbruk. Vi kan ikke starte noe som ikke gir gevinst -med VR får vi det, slår Lundesgaard fast.

Dele erfaringer

Ringerike kommune jobber godt med VR, sier daglig leder i Making View, Olve Storlykken.
VR Safe er ett av kursene som nå finnes i mange kommuner over hele landet.
- Ringerike kommunes erfaringer kan inspirere andre med behov for effektive kompetanseløft og samtidige budsjettkutt. Investering i VR-opplæring lønner seg både i offentlig og privat sektor.

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - dette ble solgt i begynnelsen av april

11-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - dette ble solgt i begynnelsen av april

Det har vært god aktivitet i eiendomsmarkedet i Ringerike de første dagene i april. Den høyeste registrerte overdragelsen gjelder Storgata 1, som gikk for 20 millioner kroner. Flere boliger har...

Les mer i RingeriksAvisa

Nasjonal krise: Norge til VM – staten åpner ølkrana etter kl. 03.00

10-04-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Nasjonal krise: Norge til VM – staten åpner ølkrana etter kl. 03.00

Det er ikke ofte regjeringen må gripe inn med ekstraordinære tiltak for å håndtere nasjonale krisetilstander. Pandemi, flom, krig – og nå: Norge i fotball-VM.

Les mer i RingeriksAvisa

Felleskjøpet i Hønefoss får søndagsåpent hagesenter

10-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra og med søndag 12. april åpner Felleskjøpet i Hønefoss sitt hagesenter også på søndager.

Les mer i RingeriksAvisa

Dette avgjør når du kan starte utendørsarbeidet

10-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Pressemelding fra ifi.no - avatar Pressemelding fra ifi.no

Dette avgjør når du kan starte utendørsarbeidet

Våren er høysesong for vedlikeholdsarbeid ute, og mange er raske med å finne frem vaskekost og malerulle når sola titter frem. Men det er ikke alt som bør gjøres med...

Les mer i RingeriksAvisa