mandag, 28 april 2025 08:08

Regjeringen vil redusere brevlevering til én dag i uken

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Regjeringen foreslår at Posten fortsatt skal levere brevpost i postkassen minst én gang i uken. Dermed tar de ikke til følge Postutvalgets forslag om å kun lever brevpost til hentesteder som for eksempel post i butikk. Regjeringen foreslår at Posten fortsatt skal levere brevpost i postkassen minst én gang i uken. Dermed tar de ikke til følge Postutvalgets forslag om å kun lever brevpost til hentesteder som for eksempel post i butikk. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Regjeringen ønsker å redusere antall leveringsdager for tradisjonell post til minst én dag i uken. Dermed følger de ikke Postutvalgets forslag om å stoppe utlevering.

Forslaget kommer som en respons på den drastiske nedgangen i brevmengden de siste årene, noe som har ført til høye kostnader per brev.

– Posttjenester er en viktig bærebjelke i det norske samfunnet, men digitalisering har gjort at vi sender stadig mindre tradisjonell post, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap).

Han understreker samtidig at regjeringen likevel ønsker å sikre at alle fortsatt får brevlevering i postkassen minst én gang i uken, i motsetning til Postutvalgets forslag om å kun levere til betjente postpunkter, som for eksempel post i butikk.

Ifølge forslaget til regjeringen vil denne endringen kunne spare staten for over 1 milliard kroner. I år forventes det at staten vil bruke over 1,5 milliarder kroner på ulønnsomme posttjenester, og uten endringer kan dette beløpet overstige 2 milliarder kroner innen 2027.

Regjeringen planlegger å sende et lovforslag på høring høsten 2025, og vil også vurdere posttjenestenes betydning for sikkerhet og beredskap som en del av oppfølgingen av Postutvalgets rapport.

NTB

Andre saker å lese

Sterk boligprisvekst i august – opp 1,7 prosent

03-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Sterk boligprisvekst i august – opp 1,7 prosent

August var en god måned for boligselgere. Etter et prisfall i juli peker pilene igjen oppover på landsgjennomsnittet for boligprisene.

Les mer i RingeriksAvisa

TOP-5 antrekk for offentlige møter

01-09-2025 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

TOP-5 antrekk for offentlige møter

Når man skal delta på et offentlig møte, enten det er et formelt arbeidsmøte, en konferanse eller en sosial sammenkomst, spiller antrekket en avgjørende rolle. I Norge er det en...

Les mer i RingeriksAvisa

Skoleansatt fant håndgranat på skolens område

01-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En ansatt på Brånås barneskole i Lillestrøm fant mandag en håndgranat inne på skolens område. Granaten viste seg å være ekte, men tom og dermed helt ufarlig.

Les mer i RingeriksAvisa

Flere hundre barn flyttet fra Norge etter at familien har hatt kontakt barnevern…

01-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Flere hundre barn flyttet fra Norge etter at familien har hatt kontakt barnevernet

De siste tre årene har mer enn 828 barn flyttet fra Norge mens familien deres ble undersøkt av barnevernet.

Les mer i RingeriksAvisa