onsdag, 09 april 2025 12:36

Ringerike vil kutte matsvinn og servere grønnere mat

Skrevet av
Ringerike vil kutte matsvinn og servere grønnere mat Illustrasjon: ChatGPT

Ringerike kommune går nå i spissen for et større samarbeid mellom 18 kommuner på Østlandet. Målet er å gjøre maten som serveres i barnehager, skoler, sykehjem og andre institusjoner mer klimavennlig – og å kaste mindre mat.

Prosjektet, som det søkes Klimasats-midler til, skal blant annet bruke digitale verktøy for å regne ut klimaavtrykket fra menyer og for å måle matsvinn i kantiner og storkjøkken. Samtidig skal kjøkkenpersonalet få opplæring og støtte i å gjennomføre praktiske endringer i måten maten planlegges, tilberedes og serveres på.

Ringerikskjøkken får en nøkkelrolle

Ringerikskjøkken, som allerede lager mat til over ti kommunale institusjoner i kommunen, er foreslått som arbeidsgiver for en prosjektleder som skal arbeide på tvers av kommunene. Stillingen er tenkt utlyst i løpet av høsten 2024, og prosjektperioden strekker seg til våren 2027.

Prosjektlederen vil blant annet hjelpe kommunene med å ta i bruk klimakalkulator, bistå i registrering av matsvinn og etablere nye rutiner for kjøkkenene.

Målbar effekt på klima og økonomi

Matproduksjon og matsvinn står for store deler av verdens klimagassutslipp. Ifølge en rapport fra Direktoratet for forvaltning og økonomistyring utgjør matinnkjøpene i norske kommuner og fylkeskommuner alene omtrent 376 000 tonn CO₂-ekvivalenter årlig. Det tilsvarer om lag 4,5 prosent av utslippene fra all mat i Norge.

Prosjektet har som mål å redusere både matsvinn og klimaavtrykket fra maten så mye som mulig innenfor prosjektets rammer. Det er tidligere vist at en reduksjon i innkjøpt kjøtt, kombinert med mindre matsvinn, kan redusere utslippene med opptil 20 prosent.

Samarbeid og deling på tvers

Kommuner som Drammen og Aurskog-Høland, som allerede har gjennomført liknende tiltak, vil bidra med erfaringer. Alle kommunene i nettverket vil inngå i en felles arbeidsgruppe, der kunnskap, maler og ressurser deles.

Selv om det er åtte kommuner som deltar direkte i gjennomføringen av tiltakene, legges det opp til at hele nettverket skal kunne dra nytte av resultatene.

Prosjektets kostnad og gjennomføring

Den totale kostnaden for prosjektet er beregnet til 4,87 millioner kroner. Av dette dekkes 2,7 millioner av kommunene selv gjennom egeninnsats og budsjetterte midler. Det er søkt Miljødirektoratet om 2,16 millioner kroner i støtte.

Dersom søknaden innvilges, vil prosjektet starte opp i løpet av høsten 2024, og pågå i tre år. Søknaden er bare innvilget med 1,1 mill og kommunene må i så fall hoste opp mer penger.

Fakta: Klimaprosjektet i Ringerike

  • Mål: Redusere matsvinn og klimabelastning i kommunale kjøkken
  • Verktøy: Digitale klimakalkulatorer og matsvinnmåling
  • Varighet: 2024–2027
  • Samarbeid: 18 kommuner i Innlandet, Akershus og Buskerud
  • Ringerikes rolle: Vertskommune for prosjektleder og sentral aktør i gjennomføring
  • Finansiering: 2,7 mill. i egenandel, 2,16 mill. omsøkt statlig støtte

Artikkelen er skrevet med støtte av kunstig intelligens.

Andre saker å lese

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa

Dømt for vold med spritflaske – fikk samfunnsstraff

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 30-årene fra Ringeriksregionen er dømt til samfunnsstraff etter å ha slått en annen mann i ansiktet med en spritflaske under en fest. Hendelsen førte til at fornærmede...

Les mer i RingeriksAvisa

– Katastrofalt å la Russland overta Krim

30-04-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

– Katastrofalt å la Russland overta Krim

Anerkjennes Russlands annektering av Krim, vil det ifølge eksperter undergrave og endre den internasjonale orden som ble etablert etter andre verdenskrig.

Les mer i RingeriksAvisa

Tre personer skutt og drept i Uppsala

29-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Tre personer skutt og drept i Uppsala

Svensk politi bekrefter at tre personer ble drept i skytingen i Uppsala tirsdag ettermiddag. Ingen er pågrepet, og en storstilt politijakt er i gang.

Les mer i RingeriksAvisa