torsdag, 03 april 2025 14:36

Gamlehytta ved Nedre Vælsvatnet reddes med støtte fra Kulturminnefondet

Skrevet av
Gamlehytta ved Nedre Vælsvatnet reddes med støtte fra Kulturminnefondet Foto: Privat fra søknaden

Et stykke lokal historie får nytt liv etter skader fra ekstremværet Hans

En værbitt og tradisjonsrik hytte fra slutten av 1800-tallet ved Nedre Vælsvatnet skal nå få nytt tak og nytt liv, takket være støtte fra Kulturminnefondet. Bygningen, som i generasjoner har vært en del av det historiske skogsområdet på Ringerike, får inntil 140 000 kroner til å reparere skadene etter ekstremværet Hans.

Hytta består av både boligdel og stalldel og har tidligere vært i aktiv bruk. Men etter at uværet Hans rammet området i fjor, kollapset deler av taket og førte til alvorlige fuktskader.

– Den gamle konstruksjonen har tålt tidens tann, men det ødelagte taket gir nå vedvarende fuktbelastning. Uten tiltak vil skadene forverres, skriver eier Michael Andreas Oppen i søknaden til Kulturminnefondet.

Gjenoppbygging med respekt

Planen er å fjerne alt råteskadet materiale og legge nytt tak med sveisepapp, samtidig som man benytter solide materialer fra lokale leverandører. Hensikten er ikke å modernisere, men å bevare byggets opprinnelige uttrykk og historiske karakter.

– Vi ønsker å bevare bygningens historiske verdi samtidig som vi sikrer den mot fremtidige værskader, sier Oppen.

En viktig del av kulturarven

Kulturminnefondet, som hvert år støtter bevaring av kulturhistoriske bygg over hele landet, roser innsatsen som legges ned for å ta vare på verdifulle kulturminner i lokalsamfunnene.

– Å bevare slike bygninger er viktig for å sikre kulturarven vår for fremtidige generasjoner, sier styreleder i Kulturminnefondet, Hanne Kristin Jakhelln.

Arbeidet med hytta startet høsten 2024 og skal etter planen være fullført i løpet av 2025.

Andre saker å lese

Det danske kongeskipet og flere marinefartøy på vei inn Oslofjorden

08-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Det danske kongeskipet og flere marinefartøy på vei inn Oslofjorden

En rekke marinefartøy skal tirsdag seile i formasjon inn til Oslo i anledning kong Haralds gravferd.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sortert etter pris

07-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sortert etter pris

En leilighet i Benterudstranda 5 A topper den siste oversikten over eiendomsoverdragelser i Ringerike. Den ble solgt for 9 millioner kroner. Her er samtlige overdragelser, sortert etter pris:

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkomlegging i helger vil gi ekstra køer på E18 i Bærum

07-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Trafikkomlegging i helger vil gi ekstra køer på E18 i Bærum

E18-traseen skal igjen legges om på Ramstadsletta. Det gir tre helger med innsnevringer hvor det må forventes forsinkelser og kø på E18.

Les mer i RingeriksAvisa

Mari Kristoffersen vigslet til kateket i Hønefoss kirke

06-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Mari Kristoffersen vigslet til kateket i Hønefoss kirke

Søndag 6. september ble en merkedag for Mari Kristoffersen. Under en egen vigslingsgudstjeneste i Hønefoss kirke ble hun vigslet til kateket i Den norske kirke.

Les mer i RingeriksAvisa