torsdag, 27 mars 2025 14:30

Fire av fem mener barn bør få dekket synsundersøkelser

Optikere over hele landet undersøker i disse dager synet til norske skolebarn. Men det er foreldrenes ansvar å bestille time. Optikere over hele landet undersøker i disse dager synet til norske skolebarn. Men det er foreldrenes ansvar å bestille time. Foto: Ola Gimse Estenstad

77 prosent av befolkningen mener at synsundersøkelser burde være støttet av det offentlige. – Det er mange barn med dårlig syn som burde vært fanget opp, mener Optikerbransjen.

Et overveldende flertall mener synsundersøkelser for barn bør være offentlig finansiert. Det viser tall fra Helsepolitisk barometer, en undersøkelse som årlig utføres av Kantar på vegne av Optikerbransjen.

Videre viser undersøkelsen at 75 prosent støtter offentlig finansiering av briller til barn.

– Dette viser at barns synshelse er noe folk flest tar på alvor, sier daglig leder i Optikerbransjen Tina Alvær.

Kan føre til feildiagnostisering og ekskludering

For en kort tid siden kunne vi blant annet i Aftenposten lese om 13 år gamle Viola som feilaktig fikk diagnosen dysleksi, men som egentlig har behov for briller og samsynstrening.

– Dette er dessverre vanligere enn mange tror. Så lenge det offentlig ikke dekker regelmessige synsundersøkelser for barn, vil dette fortsette å skje, forteller Alvær.

Hun mener at det er store mørketall og at mange barn med dårlig syn ville vært fanget opp dersom det offentlige hadde bidratt med synsundersøkelser. Dette understøttes av tall fra 2019 som viser at så mange som 70 000 norske skolebarn kan ha uoppdagede synsproblemer.

– Mange tror at synsproblemer vil fanges opp av helsesøster på skolen, men slik systemet er i dag, så er det ingenting som sikrer at barn får den oppfølgningen de trenger. Ukorrigerte synsfeil kan i verste fall føre til at man ikke bare faller utenfor i undervisning på skolen, men også i lek og idrett på fritiden, fortsetter Alvær.

For dyrt for mange

Tall viser at en familie i dag i snitt betaler 2400 kroner i egenandel for ett par briller per barn, etter at de har fått brillestøtte av det offentlige. Dette viser at den summen en gjennomsnittsfamilie i dag får til å dekke et par briller til barnet sitt, ikke er tilstrekkelig for å dekke kostnaden til det brilleparet barnet har behov for.

– Vi mener at satsene bør økes, og at regjeringen bør forbedre brillestøtteordningen. En annen svakhet med dagens ordning er også at man i dag kun får støtte til ett brillepar per år, uavhengig av behov, påpeker Alvær.

Ønsker politisk handling

– Syn er en grunnleggende forutsetning for barns læring og utvikling. Når en så stor andel av befolkningen støtter offentlig finansiering, bør dette være en klar oppfordring til myndighetene om å sikre bedre støtteordninger, sier Alvær.

– Det er på tide å sørge for at synsundersøkelser og barnebriller anerkjennes som en del av helsevesenet, og noe som bør være gratis for barn under 18 år. Briller og synsundersøkelser for barn er en nødvendighet, ikke et luksusgode, avslutter Alvær.

Andre saker å lese

Sommertiden er over: Dette må du vite om klokkestillingen

23-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Sommertiden er over: Dette må du vite om klokkestillingen

Klokken 3 natt til søndag stilles klokken tilbake til 2, og sommertiden er over. Men de som håper på en ekstra time med skjenking på byen, blir skuffet – skjenketiden...

Les mer i RingeriksAvisa

Danmark vil kjøpe angrepsmissiler fra Kongsberg – Moskva advarer om «katastrofal…

22-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Danmark vil kjøpe angrepsmissiler fra Kongsberg – Moskva advarer om «katastrofale konsekvenser»

Danmark vil skaffe seg langtrekkende missiler fra Norge og USA som kan avfyres fra F-35-kampfly og fra land, opplyser landets forsvarsminister.

Les mer i RingeriksAvisa

Har vi sluttet å ha problemer – og bare fått utfordringer?

21-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Har vi sluttet å ha problemer – og bare fått utfordringer?

Det er snart ikke mulig å ha et problem i Norge. Vi har utfordringer. Kommunene har økonomiske utfordringer, helsevesenet har bemanningsutfordringer, og bedrifter som taper penger, står overfor markedsmessige utfordringer...

Les mer i RingeriksAvisa

Ukrainsk energigigant tar arrest i russiske eiendommer i Oslo – krever nær 60 mi…

21-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ukrainsk energigigant tar arrest i russiske eiendommer i Oslo – krever nær 60 milliarder

Energiselskapet Naftogaz har fått rettens medhold i å ta arrest i fem russiske eiendommer i Oslo. Kravet stammer fra Russlands annektering av Krym i 2014.

Les mer i RingeriksAvisa