mandag, 17 mars 2025 09:22

Regjeringen lanserer digitaliseringstiltak for fastlegeordningen – vil det løse problemene?

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Regjeringen lanserer digitaliseringstiltak for fastlegeordningen – vil det løse problemene? Illustrasjonsfoto: Pixabay

Regjeringen har i dag presentert tre nye grep for å modernisere og forbedre allmennlegetjenesten. Helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre (Ap) mener tiltakene vil gi innbyggerne et mer fleksibelt og tilgjengelig tilbud. Men vil disse endringene virkelig løse de underliggende problemene i fastlegeordningen?

De foreslåtte endringene innebærer:

  • Plikt for fastleger til å tilby digitale konsultasjoner: Fastleger skal tilby konsultasjoner via video, tekst og telefon for henvendelser som egner seg for det.
  • Plikt til å tilby timebestilling via helsenorge.no: Innbyggere skal kunne bestille time hos sin fastlege gjennom den nasjonale helseportalen.
  • Prøveordning med digital allmennlegetjeneste: Dersom man ikke får time hos fastlegen, skal man kunne velge en digital konsultasjon hos en annen lege som kommunen har avtale med.

Et skritt i riktig retning, men er det nok?

Det er positivt at regjeringen anerkjenner behovet for modernisering og økt tilgjengelighet i fastlegeordningen. Digitale konsultasjoner kan utvilsomt spare pasienter for tid og reise, og en felles timebestillingsløsning er et logisk og brukervennlig tiltak.

Spørsmålet er imidlertid om disse grepene adresserer de grunnleggende utfordringene fastlegeordningen står overfor. Mange fastleger sliter allerede med stor arbeidsbelastning og lange dager. En plikt til å tilby digitale konsultasjoner kan potensielt øke denne belastningen, spesielt hvis det ikke følger med tilstrekkelige ressurser og kompensasjon.

Fare for fragmentering?

Prøveordningen med digital allmennlegetjeneste kan også reise spørsmål om kontinuitet og kvalitet i behandlingen. Fastlegen er ment å være pasientens primære kontaktpunkt i helsevesenet, og en fragmentering av tjenesten kan svekke dette viktige forholdet. Det er også viktig å sikre at digitale konsultasjoner hos andre leger er likeverdige med fysiske konsultasjoner hos fastlegen.

Krever mer enn digitalisering

Selv om digitalisering kan bidra til å effektivisere og forbedre tilgjengeligheten, er det viktig å huske at det ikke er en mirakelkur for alle problemer. Fastlegeordningen trenger også tiltak som reduserer arbeidsbelastningen, rekrutterer og beholder fastleger, og sikrer tilstrekkelig finansiering.

Regjeringens initiativ er et steg i riktig retning, men det er avgjørende at disse tiltakene følges opp med en helhetlig strategi for å styrke fastlegeordningen på lang sikt. Det blir spennende å se resultatene av prøveordningen og høringsrunden for de foreslåtte regelverksendringene.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

01-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

Fra 1. mai gjelder nye regler som kan gi butikker bot på inntil 25 millioner kroner for å nekte å ta imot kontant betaling fra kunder.

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

01-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

USA og Ukraina har undertegnet en avtale som vil sikre amerikanerne fortrinnsrett til nye avtaler om utvinning av ukrainske naturressurser.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa