lørdag, 28 desember 2024 10:10

Politimann og mistenkt døde etter skuddveksling

Skrevet av
Politiet har sperret Solavegen i forbindelse med skytingen der en politimann i 20-årene og en mistenkt mann i 40-årene ble drept. En annen polititjenesteperson ble skadet i skuddvekslingen på Klepp i Rogaland natt til lørdag. Politiet har sperret Solavegen i forbindelse med skytingen der en politimann i 20-årene og en mistenkt mann i 40-årene ble drept. En annen polititjenesteperson ble skadet i skuddvekslingen på Klepp i Rogaland natt til lørdag. Foto: Carina Johansen / NTB

En politimann i 20-årene og en mistenkt mann i 40-årene døde etter skuddvekslingen på Klepp på Jæren natt til lørdag.

Mistenkte og en av tjenestepersonene ble fraktet til sykehus, kritisk skadet. Det ble iverksatt livreddende førstehjelp, men begge ble erklært døde i løpet av natten.

– Det er med dyp sorg vi har mottatt dødsbudskapene. Vårt fokus nå er personalomsorg gjennom ivaretakelse av involverte og øvrige kollegaer. Vi arbeider også med å legge til rette for Spesialenhetens etterforskning, sier politimester Hans Vik i en pressemelding.

Politiet ble varslet om en mulig trusselsituasjon klokken 1.08 og meldte om hendelsen som fulgte i en pressemelding klokken 02.51.

– Politiet rykket ut med flere patruljer. I søket etter en navngitt mistenkt stanset politiet en bil på Klepp like etter klokken 1.35. Det ble så løsnet skudd fra bilen, der mistenkte og en annen person oppholdt seg, sa operasjonsleder Victor Fenne-Jensen.

Det oppsto så en skuddveksling mellom mistenkte og politiet. En mann i 40-årene og to politifolk ble truffet.

På et bilde som VG har publisert, ser man tydelig flere hull i frontruten på en personbil som står parkert med fronten mot en politibil. Etter at bildet ble tatt, har politiet dekket til hele bilen med presenning.

Ifølge politimesteren er ingen av de involverte tjenestepersonene tatt ut tjeneste.

– Tjenestepersonene er på jobb for samfunnet. Jeg har ikke grunn til å tro at de har gjort noe annet enn jobben sin i forbindelse med dette oppdraget. De som har vært involvert i hendelsen, vil bli fulgt opp, og delta i tjeneste så lenge de føler seg klar til det, sier Vik i pressemeldingen.

De pårørende til begge de avdøde er varslet.

Den tredje som ble truffet av skudd, ble også fraktet til sykehus med skader.

– Det er med stor sorg vi har mottatt meldingen om at en polititjenesteperson ble drept, sier justisminister Emilie Enger Mehl (Sp) etter skuddvekslingen på Jæren.

– Våre tanker går nå til de pårørende og de etterlatte, legger hun til i en uttalelse.

– Hver dag går norsk politi på jobb for å trygge vårt samfunn. Denne tragiske hendelsen viser alvoret som ligger i politirollen og risikoen de tar på vegne av oss. Det har jeg stor respekt for, sier Mehl.

– Vi kjenner ikke omstendighetene fullt ut på nåværende tidspunkt. Hendelsen vil rutinemessig bli etterforsket av spesialenheten for politiet, opplyser justis- og beredskapsministeren.

Sist redigert lørdag, 28 desember 2024 10:16

Andre saker å lese

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

Det brenner i en bensinstasjon i Øksfjord i Loppa kommune i Finnmark. Det er opprettet en sikkerhetssone på en kilometer rundt brannstedet, og hele bygda blir evakuert.

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkuhell mellom bilist og syklist i Osloveien

26-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mindreårig syklist ble lettere skadd i et trafikkuhell i Osloveien torsdag morgen. Ifølge politiet tyder mye på at syklisten syklet inn i en bil. Nødetater rykket ut til stedet...

Les mer i RingeriksAvisa

Endelig: Harry Hole på Netflix

26-03-2026 Film NTB - avatar NTB

Endelig: Harry Hole på Netflix

Ellen Helinder er den «Exit»-kjente svensken nå er aktuell som krimetterforsker og identifikasjonsekspert Beate Lønn i «Harry Hole»-serien.

Les mer i RingeriksAvisa

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

26-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

Natos generalsekretær Mark Rutte kaller Iran en eksistensiell trussel og kaller USAs angrepskrig nødvendig. Norge kaller krigen et brudd på folkeretten.

Les mer i RingeriksAvisa