fredag, 18 oktober 2024 08:40

Eggemoen sentralt i Norges romsatsing

Skrevet av
Eggemoen sentralt i Norges romsatsing Arkivfoto: Frank Tverran

Space Norway har nå fått kontroll over to satellitter som ble skutt opp i sommer. Etter flere måneders testing er de klare for operasjon, noe som markerer en viktig milepæl for norsk romindustri, melder SpaceNorway.no.

Satellittene er utstyrt med nyttelaster for det norske og amerikanske forsvaret, EU-kommisjonen og satellittoperatøren Viasat. De vil gi kontinuerlig bredbåndsdekning i Arktis, noe som er viktig for blant annet forskningsskip, cruiseskip og det norske forsvaret.

Testing av forsvarets nyttelast ble utført på Eggemoen, og alt gikk etter planen. Overleveringen av satellittene fra leverandøren Northrop Grumman til Space Norway markerer også starten på kommersielle operasjoner med Viasat.

Andre saker å lese

Gangvei stenges

04-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Det skal legges vannledning til Vesterntangen og i elva ved siden av Overmannsund bro.

Les mer i RingeriksAvisa

Samferdselsministeren etter Bane Nor-møte: Jeg var svært tydelig

04-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Samferdselsministeren etter Bane Nor-møte: Jeg var svært tydelig

Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård sier han sendte Bane Nor hjem med en ryddejobb etter at det tirsdag ble skapte usikkerhet om viktige jernbaneprosjekter.

Les mer i RingeriksAvisa

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

03-03-2026 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

To spillere i KFUM-Kameratene Oslo er siktet i en pågående kampfiksingssak som etterforskes av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

Krigen mot Iran kan vare i mer enn en måned, sa Trump i natt. Samtidig ba USA alle amerikanere forlate flere land i Midtøsten.

Les mer i RingeriksAvisa