torsdag, 19 september 2024 08:09

Nå åpner den unike hytta i Nordmarka for alle

Skrevet av
Hytta har en fantastisk beliggenhet oppe på Ringkolltoppen (702 moh.), med utsikt i alle himmelretninger. Hytta har en fantastisk beliggenhet oppe på Ringkolltoppen (702 moh.), med utsikt i alle himmelretninger. Foto: Helge Nordby

For første gang kan du overnatte innendørs over 700 moh. i Nordmarka. Lørdag 21. september er det offisiell åpning av den nye DNT-hytta på Ringkolltoppen.

- Dette er en helt unik overnattingsopplevelse. Du bor under stjernene, 702 moh, og kan du nyte soloppgang og solnedgang fra hytta. Hytta på Ringkolltoppen er et fantastisk tilskudd til det bynære friluftslivet, både i Oslo, Drammen og Hønefoss, sier Dag Terje Klarp Solvang, generalsekretær i DNT.

Vil gi friluftsopplevelser til alle

DNT Ringerike har i samarbeid med SpareBank 1-stiftelsen Ringerike kjøpt hytta på Ringkollen for å sikre den for allmenheten. DNT spår at koia blir populær blant familier året rundt fordi den er lett tilgjengelig.

- Vi håper at Ringkolltoppen vil gi naturopplevelser til dem som ikke har egen hytte. Dessuten blir den en viktig del av hytte-nettverket i Nordmarka og Krokskogen. Dette er et fantastisk turområde som mange er glade i, sier Tom-Erik Bakkely Aasheim, styreleder i DNT Ringerike.

Hytta har en enkel og solid standard, og skal drives som en ubetjent hytte med ni overnattingsplasser. Vinterstid går skiløypene rett forbi hyttedøra, og du kan gå milelange skiturer i Nordmarka og på Krokskogen. Sommerstid kan du vandre langs blåmerka ruter.

Offisiell åpning på lørdag

DNT Ringerike inviterer til offisiell åpning av hytta lørdag 21. september kl. 14.00. Generalsekretær i DNT, Dag Terje Klarp Solvang er til stede på åpningen. Det blir gratis pølsegrilling, overraskelser til barna, musikk og snorklipping. DNTs maskot Turbo kommer for å hilse på alle barn og voksne.

- Vi håper flest mulig vil komme og feire! Denne hytta blir et fantastisk sted for alle som er glad i det enkle friluftslivet, sier styrelederen i DNT Ringerike.

Anonym giver ga penger til oppussing

Hytta har kjøkken, stuekrok, tre soverom og en koselig sengeplass under trappa, som er perfekt for barn. Den har strøm og vedfyring. I løpet av høsten 2024 skal det også bygges hunderom, takket være en anonym giver.

- Vi må også skifte vinduer på sikt, og kanskje gjøre noe med taket, bygge utedo, og bore etter vann. Da er det kjekt å kunne starte med en million fra en snill giver, sier Bakkely Aasheim.

Fakta om Ringkolltoppen:

25. mai 2024 ble hytta på Ringkolltoppen kjøpt av SpareBank 1-stiftelsen Ringerike til DNT Ringerike.

Hytta ligger midt på Ringkolltoppen, 702 moh, låst med DNT-nøkkel og kan brukes hele året. Den er en ubetjent DNT-hytte med 9 sengeplasser.

Offisiell åpning av hytta er lørdag 21. september kl. 14.00.

Adkomst: Ringkollen ligger nord i Nordmarka. Kommer du fra Hadeland eller Oslo kjører du til Klækken Hotel og tar deretter opp fv 241 mot Ringkollveien. Fortsett på Ringkollveien til du kommer til den store parkeringsplassen eller Ringkollstua. Herfra er det 1 km opp til Ringkolltoppen til fots.

Arrangementet er en del av Villmarksfestivalen på Ringkollen.

Andre saker å lese

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

23-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

Arbeidsminister Kjersti Stenseng (Ap) og helseminister Jan Christian Vestre (Ap) mener det har blitt for enkelt å få en sykemelding.

Les mer i RingeriksAvisa

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

23-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

Vårdugnaden er i gang i borettslag og sameier over hele landet. Selv noen få timers innsats fra hver beboer kan utgjøre store summer.

Les mer i RingeriksAvisa

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

23-04-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

Den kinesiske bilprodusenten Xpeng forventer å starte masseproduksjon av «flygende biler» neste år.

Les mer i RingeriksAvisa

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

22-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

Et skip fra den iranske Revolusjonsgarden har skutt mot et konteinerskip nordøst for Oman. Det er store skader på broen, melder UKMTO.

Les mer i RingeriksAvisa