fredag, 13 september 2024 08:15

Brynjar Meling klager Italia inn for FN i Krekar-saken

Skrevet av
Brynjar Meling (t.v.) jobber for å få mulla Krekar tilbake til Norge. Her er de to under et rettsmøte i 2019 i forbindelse med Italias utleveringsbegjæring. Brynjar Meling (t.v.) jobber for å få mulla Krekar tilbake til Norge. Her er de to under et rettsmøte i 2019 i forbindelse med Italias utleveringsbegjæring. Foto: Terje Pedersen / NTB

Mulla Krekars advokat Brynjar Meling jobber for å få klienten hjem til Norge. Nå har han klaget Italia, der Krekar sitter i fengsel, inn for FN.

– Vi jobber med å få Krekar hjem til Norge. Han har fortsatt familien sin her. Familien er velfungerende, norske statsborgere i gode jobber med samfunnsansvar. Så det er ingen grunn til at han ikke skal komme tilbake hit, sier advokat Brynjar Meling til TV 2.

For fire år siden ble Krekar utlevert til Italia, etter at han var dømt til tolv og et halvt års fengsel der for terrorplanlegging. Rettssaken ble ført in absentia, altså uten at mulla Krekar selv var til stede under rettssaken.

Meling har nå sendt en klage til FN hvor han ber om hjelp til å få løslatt Krekar. Han mener at mullaens rettigheter ble brutt i rettsprosessen.

– I klagen ber man om at FNs arbeidsgruppe avgir en uttalelse om Krekars arrestasjon og fengsling, sier Meling.

Han sier at Italia ikke er forpliktet til å følge en uttalelse fra FN, men at de fleste land likevel innretter seg etter slike uttalelser.

– Vi håper at dette skal få italienske myndigheter til å våkne og se på dommen, og se på om det er grunnlag for å løslate mulla Krekar, sier Meling.

Advokaten frykter at Italia vil sende Krekar til Irak, der han tidligere har vært geriljaleder, og at klienten vil få en dødsdom der.

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune i uke 12 - 2026

21-03-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune i uke 12 - 2026

Her kommer den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Mette-Marit sier hun ikke husker Epstein-googling: – Visste ikke at han var en o…

20-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Mette-Marit sier hun ikke husker Epstein-googling: – Visste ikke at han var en overgriper

Kronprinsesse Mette-Marit sier at hun ble manipulert og lurt av Jeffrey Epstein, men avviser at hun visste at han var en seksualforbryter og overgriper.

Les mer i RingeriksAvisa

Gir nytt liv til brukte møbler – Ringerike kommune vil donere til frivilligheten…

19-03-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Gir nytt liv til brukte møbler – Ringerike kommune vil donere til frivilligheten

Ringerike kommune tar nå et nytt steg i arbeidet med miljø og bærekraft. Nye retningslinjer for ombruk gjør at møbler og annet utstyr som kommunen ikke lenger har behov for...

Les mer i RingeriksAvisa

E6 stengt ved Sel i Gudbrandsdalen på grunn av steinskred

19-03-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Et steinskred gjør at E6 er stengt ved Rosten nord for Sel i Gudbrandsdalen. Veien blir stengt til torsdag, og omkjøring er via Østerdalen.

Les mer i RingeriksAvisa