onsdag, 04 september 2024 12:07

Eggemobakkene blir stengt lenge

Skrevet av
E16 er stengt ved Hønefoss på grunn av ras. Vegen er helt stengt mellom Hvalsmoen og Eggemoen, og vil bli det i en periode framover. E16 er stengt ved Hønefoss på grunn av ras. Vegen er helt stengt mellom Hvalsmoen og Eggemoen, og vil bli det i en periode framover. Foto: Statens vegvesen

E16 ved Eggemobakkene i Ringerike er stengt på grunn av ras. Veien kan bli stengt lenge, tror innsatsleder i brannvesenet.

Veien er helt stengt mellom stengt Hvalsmoen og Eggemoen, og det vil den bli i en periode framover, melder Statens vegvesen i en pressemelding.

På grunn av været vil det ikke bli vurdering av geolog før i morgen, torsdag 5. september.

Operasjonsleder Eskil Hagen Olsen i Sørøst politidistrikt sier at politiet har hatt en patrulje på stedet.

– Status der er at det er brukt drone for å få oversikt over situasjonen. Brannvesenet vurderer grunnforholdene sammen med veitrafikksentralen og entreprenør og ser på hvordan det kan utvikle seg, sier han til NTB.

Innsatsleder Asbjørn Glemmestad i Ringerike brann- og redningstjeneste sier til Ringerikes Blad at raset har gått under veien, som nå er veldig utgravd.

– Den gamle fyllinga som ligger under asfalten har sklidd helt ut, og halve veien henger omtrent i løse lufta, forklarer han.

Ifølge Glemmestad blir veien trolig stengt i lang tid framover.

– Jeg tror veien kan bli stengt lenge. Her må veien graves opp og bygges på nytt.

E16 er blant de mest brukte veiene mellom Østlandet og Vestlandet. Også E134 og lokale omkjøringsveier er onsdag formiddag stengt i området rundt Notodden på grunn av flom.

Andre saker å lese

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Vil ha varsling når en voldelig elev starter på ny skole

Regjeringen foreslår å endre loven om voldelige elever. De vil ha varsel om voldshistorikk eller bråk før eleven begynner på ny skole.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå nærmer det seg badetemperaturer i sjøen

16-06-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Dagens beste badetemperatur i sjøen blir i Oslo med 17,1 grader. Det er mellom klokken 15 og 18, og ved samme tid blir det bølger på opp til 0,3 meter.

Les mer i RingeriksAvisa

Turistleie spanjoler bruker vannpistol i protest

16-06-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Turistleie spanjoler bruker vannpistol i protest

Spanjoler spruter ned turister med vannpistoler for å protestere mot masseturismen i landet, som de mener driver opp leieprisene.

Les mer i RingeriksAvisa

Person pågrepet etter knivstikking i Jevnaker

15-06-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

To personer skal ifølge politiet ha slåss med en kniv i Jevnaker. En person er pågrepet og ingen er alvorlig skadet.

Les mer i RingeriksAvisa