fredag, 14 juni 2024 13:52

25 sauer trolig drept i lynnedslag

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

En bonde i Unndalen fant 20 sauer og fem lam døde da han gikk for å se til dem på seteren. Han mener det er lynnedslag som har forårsaket dødsfallene.

– De som levde, skalv og var urolige, sier sauebonde Arild Riise Falksete til avisen Opp etter at han og kona hadde oppdaget at flere av sauene deres hadde dødd på seteren.

Falksete mener det er lynnedslag som har tatt livet av sauene. Det dreier seg om 20 søyer og fem lam.

– Vi har ikke funnet spor etter selve nedslaget, men vollen er stor, og så lenge det ikke har slått direkte ned i et dyr, er det vanskelig å finne tegn på dyrene, sier han.

Bonden ringte straks til både veterinær og Mattilsynet etter funnet av de døde dyrene. De mener også at det er lynet som har tatt livet av sauene. Noen av sauene hadde også trukket ned i en møkkjeller for å søke ly for uværet.

– Vi setter kjempestor pris på all hjelp vi har fått av de som var med oss. Det ville vært trasig uten dem, sier Falksete. Han legger til at det er greit å være flere når det skjer slike ting.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

24-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Lydopptak av brølende Høiby spilt av i retten

– Han slo meg så jeg falt i bakken, sa Nora Haukland om en angivelig voldsepisode med Marius Borg Høiby. Etterpå ble et gripende lydopptak spilt av i retten.

Les mer i RingeriksAvisa

Sandra Borch i retten for fyllekjøring: – Jeg legger meg paddeflat

24-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sandra Borch i retten for fyllekjøring: – Jeg legger meg paddeflat

Sandra Borch møtte i dag i Nord-Troms og Senja tingrett, siktet for to tilfeller av fyllekjøring. Hun bekrefter at hun erkjenner straffskyld for hendelsene.

Les mer i RingeriksAvisa

Frans av Assisis knokler skal vises fram for første gang

22-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Frans av Assisis knokler skal vises fram for første gang

Den lille byen Assisi stålsetter seg for storinnrykk av pilegrimer når knoklene til byens store sønn, sankt Frans, skal vises fram første gang.

Les mer i RingeriksAvisa

Skøytebanen er måkt

21-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Skøytebanen er måkt

I natt kom det mye snø og de fleste skøytebanene er ubrukbare. Men på Holttangen er ivrige beboere tidlig på pletten med firehjuling og plog. Hit kan du ta lørdagsturen...

Les mer i RingeriksAvisa