onsdag, 05 juni 2024 15:11

Opposisjonen enige om flere prosjekter i nasjonal transportplan

Skrevet av

Et flertall på Stortinget er enige om flere prosjekter i Nasjonal transportplan og inviterer til pressekonferanse i dag klokka 17.

SV brøt i forrige uke ut av forhandlingene med regjeringen om transportplanen.

I stedet har partiet forhandlet med Høyre, Frp, Venstre, KrF og Rødt. Sammen har de blitt enige om flere prosjekter som de vil støtte.

I praksis betyr det at regjeringen ikke får gjennom sin helhetlige transportplan for årene 2025–2036, som de la fram forslag til i mars. Stortinget vil derfor måtte stemme over hvert enkelt prosjekt.

En av grunnene til at SV valgte å bryte forhandlingene med regjeringen, var at regjeringen ville skrote Ringeriksbanen og en utvidelse av Vestfoldbanen.

Ringeriksbanen er en planlagt togstrekning mellom Hønefoss og Sandvika utenfor Oslo, som vil korte ned reisetiden mellom Oslo og Bergen med nesten en time.

Prosjektet har vært planlagt lenge, men regjeringen valgte å fjerne det da de la fram nasjonal transportplan i mars.

Det samme gjaldt planene om dobbeltspor mellom Stokke og Sandefjord på Vestfoldbanen.

Andre saker å lese

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

Det brenner i en bensinstasjon i Øksfjord i Loppa kommune i Finnmark. Det er opprettet en sikkerhetssone på en kilometer rundt brannstedet, og hele bygda blir evakuert.

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkuhell mellom bilist og syklist i Osloveien

26-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mindreårig syklist ble lettere skadd i et trafikkuhell i Osloveien torsdag morgen. Ifølge politiet tyder mye på at syklisten syklet inn i en bil. Nødetater rykket ut til stedet...

Les mer i RingeriksAvisa

Endelig: Harry Hole på Netflix

26-03-2026 Film NTB - avatar NTB

Endelig: Harry Hole på Netflix

Ellen Helinder er den «Exit»-kjente svensken nå er aktuell som krimetterforsker og identifikasjonsekspert Beate Lønn i «Harry Hole»-serien.

Les mer i RingeriksAvisa

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

26-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

Natos generalsekretær Mark Rutte kaller Iran en eksistensiell trussel og kaller USAs angrepskrig nødvendig. Norge kaller krigen et brudd på folkeretten.

Les mer i RingeriksAvisa