mandag, 03 juni 2024 07:54

3.juni: Skoklefallsdagen

Skrevet av
3.juni: Skoklefallsdagen Foto: Pixabay

Skoklefallsdagen var tidligere en vanlig merkedag på Østlandet som markerte at våronna var over. Skoklene var de løse dragene som redskapene var festet i. På skoklefallsdagen spente man fra hestene og lot skoklene falle.

Datoen for skoklefallsdagen var som regel 3. juni i innlandsbygdene på Østlandet. I kystbygdene, hvor våren kom tidligere, benyttet man den samme benevnelsen på en dag i slutten av april eller begynnelsen av mai.

Tro og skikker

I den kirkelige liturgi feiret man 3. juni dødsdagen til den hellige biskop Erasmus, også kalt Elmo, som skal ha lidd martyrdøden omkring år 300 i Formiae i Italia. Han ble utsatt for grusom tortur; ifølge en sen legende skal tarmene ha blitt trukket ut av magen ved hjelp av en vinde.

Når dagen i Solør ble kalt Ræsmus knæppneva, var det med referanse til denne helgenen. Nå skulle det ikke sås mer, man skulle kneppe igjen neven. På Romerike var det et godt varsel for det kommende året hvis det snødde på skoklefallsdagen:

«Snø i skoklefalle' er godt som sauetalle (sauegjødsel)».

Bare et fåtall av de gamle primstavene har en markering på denne dagen.

Kilde: Store Norske Leksikon

Andre saker å lese

Mann pågrepet etter slagsmål i Hønefoss sentrum

25-07-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En person ble sendt til sykehus etter et slagsmål i Hønefoss sentrum fredag ettermiddag. Politiet satte inn betydelige ressurser og pågrep senere på kvelden en mistenkt mann.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – fortsatt rolig sommermarked

25-07-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – fortsatt rolig sommermarked

Feriepreget holder seg også denne uken, med et begrenset antall registrerte eiendomsoverdragelser i Ringerike. Den største handelen er eneboligen i Tørrjulfaret 28, som ble solgt for 7 millioner kroner, mens...

Les mer i RingeriksAvisa

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakuere…

25-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakueres

Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

Flere tusen ansatte i luftfarten kan fortsatt ende i streik. Fire nye meklinger venter i august.

Les mer i RingeriksAvisa