onsdag, 20 mars 2024 08:56

Flere typer russebusser kan bli forbudt

Samferdselsministeren understreker at busser med mange ståplasser er laget for bruk i kollektivtrafikken i tettbebygde strøk med lavere fartsgrense. Samferdselsministeren understreker at busser med mange ståplasser er laget for bruk i kollektivtrafikken i tettbebygde strøk med lavere fartsgrense. Illustrasjonsfoto: Lise Åserud / NTB

Samferdselsdepartementet har bedt Statens vegvesen se på mulige innstramminger for russebussene. Dette vil tidligst komme på plass til neste års russekull.

Departementet ber Vegvesenet blant annet se på forbud mot bruk av sidevendte seter og ståplasser i russebusser under kjøring.

– Det skal være trygt å ferdes på norske veier. Det gjelder selvsagt også for russen. Mange russebusser har en utforming og bruk som gjør passasjerene ekstra utsatt ved ulykker. Det vil vi gjøre noe med. Vi kan ikke vente til det skjer en alvorlig ulykke med personskade eller dødelig utfall, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård (Ap) til NTB.

Sidevente seter og ståplasser

Bakgrunnen for grepet er at busser med sidevendte seter er de blant de mest populære russebussene, i tillegg til å være blant de eldste russebussene, opplyser departementet. Sidevendte seter kan være farlige i kollisjoner eller ved kraftig bremsing – og de er vanskelig å kombinere med setebelter.

Nygård understreker at busser med mange ståplasser er laget for bruk i kollektivtrafikken i tettbebygde strøk med lavere fartsgrenser.

– Russebusser fungerer ofte som rullende festlokaler og skiller seg dermed vesentlig fra den opprinnelige bruken, sier han.

Kontakter svensk kollega

Departementet ser at russebusser blir bygd om og godkjent i, blant annet Sverige, med en utforming som man ikke godkjenner i Norge.

– Jeg vil ta kontakt med min svenske kollega for å se hvordan vi kan samarbeide for å unngå dette framover, sier samferdselsministeren.

Nygård viser en økning i at russ leier inn utenlandsregistrerte busser med sjåfører. Fra 1. januar ble muligheten for dette begrenset. Nå er det kun tillatt for utenlandske busselskap å transportere passasjerer på norske veier i maksimalt 20 sammenhengende dager og maksimalt 30 dager totalt per kalenderår.

– Det er en økt risiko både ved utformingen av russebusser og måten de blir brukt på. Vi er bekymret for at skadeomfanget kan bli stort ved en ulykke. Derfor ønsker vi å jobbe forebyggende – slik vi gjør på alle områder i trafikksikkerhetsarbeidet, sier Jon-Ivar Nygård.

Andre saker å lese

Mann pågrepet etter slagsmål i Hønefoss sentrum

25-07-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En person ble sendt til sykehus etter et slagsmål i Hønefoss sentrum fredag ettermiddag. Politiet satte inn betydelige ressurser og pågrep senere på kvelden en mistenkt mann.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – fortsatt rolig sommermarked

25-07-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – fortsatt rolig sommermarked

Feriepreget holder seg også denne uken, med et begrenset antall registrerte eiendomsoverdragelser i Ringerike. Den største handelen er eneboligen i Tørrjulfaret 28, som ble solgt for 7 millioner kroner, mens...

Les mer i RingeriksAvisa

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakuere…

25-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakueres

Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

Flere tusen ansatte i luftfarten kan fortsatt ende i streik. Fire nye meklinger venter i august.

Les mer i RingeriksAvisa