fredag, 01 mars 2024 08:40

Ruud til semifinalen i Acapulco – klar for drømmeduell mot Holger Rune

Skrevet av
Casper Ruud og Holger Rune møtes i semifinalen i ATP 500 i Acapulco. Casper Ruud og Holger Rune møtes i semifinalen i ATP 500 i Acapulco. Foto: Terje Pedersen / NTB

Casper Ruud skal spille sin andre semifinale på mexicansk jord på en uke. Nordmannen beseiret tennistalentet Ben Shelton fredag morgen norsk tid.

Ruud avanserte i ATP 500-turneringen med sifrene 6-7 (7-9), 6-4, 6-4.

Det betyr at semifinalen blir mot vidunderbarnet Holger Rune. Dansken slo tyske Domonik Köpfer 2-0 like før Ruud skulle i aksjon på den mexicanske hardcourten fredag morgen norsk tid.

Det ble en jevnspilt kvartfinale, som varte over to en halv time.. Shelton trakk det lengste strået i det første settet, med 9-7 i tiebreak, der Ruud hadde overtaket med 4-1 før amerikaneren kom tilbake.

I det andre settet brøt Ruud Sheltons serve på 4-4. Dermed kunne Snarøya-mannen serve hjem det andre settet til 6-4.

I det tredje kom bruddet i det femte gamet, der Ruud vant alle poengene på Sheltons serve og gikk opp til 3-2. Dermed hadde nordmannen skaffet seg overtaket og kunne fullføre med stor selvsikkerhet.

Bedre på hardcourt

Ruud og Shelton hadde seks tidligere møter, og fem ganger hadde Ruud trukket det lengste strået.

Ruud er for øyeblikket rangert som nummer elleve i verden. Rune ligger på 7.-plass på verdensrankingen og er 2.-seedet i Acapulco-turneringen.

De seks oppgjørene har vært på grus, som er Ruuds foretrukne underlag. Underlaget i Acapulco er hardcourt, der Ruud har blitt bedre og bedre med årene.

Foruten de seks kampene har de to også møttes i showkonseptet UTS på Fornebu tidligere i vinter.

Ordkrig

Skandinavias to beste spillere på herresiden skapte overskrifter for halvannet år siden da de møttes i Roland-Garros. Da var det dårlig stemning mellom duoen underveis og etter kampen, som Ruud vant, men siden har de skværet opp.

Ruud har levert gode resultater i Mexico. I ATP 250-turneringen i Los Cabos sist uke tok han seg helt til finalen. Der ble det tap for australske Jordan Thompson.

Semifinalen i Acapulco spilles natt til lørdag norsk tid.

Andre saker å lese

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

01-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå risikerer butikker bot på inntil 25 millioner kroner for kontant-nekt

Fra 1. mai gjelder nye regler som kan gi butikker bot på inntil 25 millioner kroner for å nekte å ta imot kontant betaling fra kunder.

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

01-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Ukraina har undertegnet mineralavtale

USA og Ukraina har undertegnet en avtale som vil sikre amerikanerne fortrinnsrett til nye avtaler om utvinning av ukrainske naturressurser.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

30-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå kan 6-åringer betale med Vipps i kiosken

Vipps lar nå barn under 15 år betale til bedrifter og organisasjoner med Vippsnummer.

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte bil kraftig medisinert – dømt til fengsel og bot

30-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 40-årene fra Hønefoss er dømt til fengsel, bot og tap av førerrett etter å ha kjørt bil i sterkt medikamentpåvirket tilstand.

Les mer i RingeriksAvisa