fredag, 19 januar 2024 15:53

Landbruksdirektoratet: – Norske poteter vil være tilgjengelig en stund til

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Det vil være stabil tilgang på poteter framover. Det vil være stabil tilgang på poteter framover. Foto: Berit Roald / NTB

I forrige uke varslet Landbruksdirektoratet at det kan bli mangel på norske poteter i vår. Direktoratet anslår at potetene vil være tilgjengelig en stund til.

– Omsetningen av poteter er stabil, og kvaliteten ut i butikk er bra. Kaldt vær fører til at transporten av poteter inn til pakkerier må planlegges nøye, for å hindre at kvaliteten forringes. Norske poteter vil være tilgjengelig en stund til, men det kan oppstå mangel utover våren. Dette skyldes at en relativt stor andel av avlingen gikk tapt i de spesielle værforholdene som rådde i vekstsesongen 2023, skriver Landbruksdirektoratet på sine nettsider.

Ordlyden i anslagene har dermed endret seg noe siden forrige uka da de fortalte at den dramatiske reduksjonen for konsumpoteter samlet innebærer at det ikke vil bli nok norske poteter til å forsyne markedet utover våren.

– Det vil føre til økt behov for import av poteter, skrev de den gang.

Direktoratet opplyser at de også vil legge til rette for import av poteter med nedsatt tollavgiftssats når det blir behov for det.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

All musegift blir forbudt i Norge

11-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Fra 2027 blir det forbudt for privatpersoner å bruke musegift i Norge.

Les mer i RingeriksAvisa

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

11-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

Charlie Kirk, som ble skutt og drept på et amerikansk universitet onsdag, var en veltalende talsperson for en yngre generasjon i Trumps ytre høyre-fløy i Det republikanske partiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

10-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

Ifølge Finanstilsynet har ikke revisjonsarbeidet i Deloitte, som er ett av Norges ledende revisjonsselskaper, vært godt nok.

Les mer i RingeriksAvisa

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

10-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

Erna Solberg har hovedansvaret for valgnederlaget, sier investor og tidligere Høyre-velger Anders Onarheim. Han vil at Ola Svenneby skal ta over stafettpinnen.

Les mer i RingeriksAvisa