torsdag, 14 mars 2019 14:32

Alt i ett og potte tett på baderomsgulvet

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Velger du vinyl på badet, får du en fuktsikker og prisgunstig løsning. Et pent bad som er lett å holde rent, får du på kjøpet. – Etter mitt skjønn bør alle velge vinylbelegg, sier gulvekspert Espen Josten.

bad2

Fuktskader på våtrom er kostbart, kjipt og alt for vanlig. I både nye og gamle bad kan membranen få skader som fører til at fukt vandrer inn i vegger og gulv. For å unngå dyre fuktskader, er det viktig at badet er tett, ikke bare når det er nytt, men også etter 5, 10 eller 20 år.

En trygg løsning finnes, forsikrer Espen Josten, teknisk sjef i Tarkett: Våtromsvinyl, som er både dekorativ overflate og tett membran i én og samme løsning.

– Etter mitt skjønn bør alle velge vinylbelegg, det er bare fordeler med vinyl, sier Josten.

Unik kontroll

Det ligger en stor trygghet i at membranen også er ferdig overflate. Da kan du selv se om det oppstår en skade i belegget eller om en skjøt slipper. Og slike skader er enkle å reparere før de fører til mer alvorlige problemer.

– Med et enkelt verktøy, en vakuumpumpe, kan en takstmann eller en gulvlegger når som helst teste om våtromsvinylen er tett. Det kan for eksempel være aktuelt den dagen du skal selge boligen, eller når du vurderer behovet for oppussing, sier Josten.

– I utgangspunktet er våtromsvinyl en synlig overflatemembran som alle kan ha visuell kontroll over til enhver tid. Det er et kontrollsystem som ikke finnes for andre gulvløsninger, supplerer Roger Sørlie, teknisk sjef hos Gerflor.

Tør litt mer

Med våtromsbelegg på gulvet kan du få utseendet til et tregulv, historiske eller orientalske fliser, mosaikk, betong eller naturstein sammen med vinylens gode tekniske egenskaper.

– Folk tør gjerne litt mer med vinyl, og flere velger mønster og litt store grafiske elementer. Det er noe utenom det vanlige, som kan være kostbart å få til med for eksempel tradisjonelle keramiske fliser, sier Lill Ann Mo hos Tarkett.

Utseendet lages av et printet sjikt med et bilde av høy kvalitet, og overflaten har en preging som understreker mønsterets utseende. Det gjør at gulvet ser svært ekte ut. Men utvalget er større enn som så: Den som ikke finner gulvet de liker blant disse, kan se på de svært omfattende kolleksjonene med homogen vinyl.

Mange design

Homogen våtromsvinyl brukes ofte i offentlig miljø, på sykehus, skoler og lignende. Noen kvaliteter har ekstra ruhet i overflaten som gjør gulvet mindre glatt, som gir en ekstra beskyttelse mot fallskader. Homogen vinyl består av det samme materialet tvers igjennom, med et beskyttende og rengjøringsvennlig sjikt på toppen. Det gjør at beleggene ser ut som det de er – nemlig vinyl; ensfarget eller tilnærmet ensfarget, eller fargeeffekter fra flerfargede spetter eller marmorering.

– Mønstrede belegg velges fordi de er ser finere ut. Her er det mange mulige design å få, med farger og mønstre som folk synes er tiltalende, sier Sørlie, og legger til at du kan velge vinyl også til veggene på badet – eller bruke helt andre materialer. Et vinylgulv fungerer godt sammen med både keramiske fliser, våtromsplater og slette, malte vegger.

Gå for kompetanse

Du må bruke en håndverker til å installere gulvbelegg på badet. Velg da gjerne en mesterbedrift. Akkurat som ved bruk av andre typer membran, er det viktig å la erfarne fagfolk stå for installasjon og nødvendig dokumentasjon av produktene som brukes.

– Totalt sett er vinyl en enkel, vanntett og rimelig løsning. Både installasjonstiden og materialkostnaden er lav, og badet holder tett i mange år uten for mye vedlikehold, sier Josten.

Fordeler med vinylbelegg

  • Tett og fuktsikkert materiale
  • Mulighet for tetthetskontroll til enhver tid
  • Få skjøter som samler smuss
  • Lett å vaske og å holde rent
  • Fungerer med varmekabler
  • Lunt også uten varmekabler
  • Enkel og prisgunstig løsning
  • Enkelt vedlikehold

bad3

Andre saker å lese

Jevnakermann dømt for råkjøring

08-05-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann fra Jevnaker er dømt til samfunnsstraff og tap av førerretten etter å ha kjørt betydelig over fartsgrensen på E16 ved Storetjern i Jevnaker. Rettsmøtet ble holdt i Ringerike...

Les mer i RingeriksAvisa

Borgerlig flertall i ny måling

08-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Borgerlig flertall i ny måling

Fremskrittspartiet øker og Venstre kommer over sperregrensen, mens Høyre taper velgere i en ny måling. Likevel viser den et borgerlig flertall.

Les mer i RingeriksAvisa

Rolf Løvland har sitt eget tippelag som vedder om Eurovision

08-05-2025 Musikk NTB - avatar NTB

Rolf Løvland har sitt eget tippelag som vedder om Eurovision

Rolf Løvland røper at han ser på Eurovision-sendingene – og er med i et «tippelag» som vedder om hvordan det vil gå.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye angrep mellom India og Pakistan – drone skal være skutt ned ved militærbase…

08-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye angrep mellom India og Pakistan – drone skal være skutt ned ved militærbase

Indiske og pakistanske soldater har utvekslet ild gjennom natten langs kontrollinjen i Kashmir, og det er hørt en eksplosjon i Pakistans nest største by, Lahore.

Les mer i RingeriksAvisa