onsdag, 14 september 2016 09:14

Samstemt om sotede farger

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
LUNT: De sotaktige fargene luner LUNT: De sotaktige fargene luner Foto: Butinox Interiør, Borge

Ta en farge – blå, rød, grønn eller gul – og tilsett en god dash sort. Der har vi høstens interiørfarger.

Når malingsindustrien, tapetleverandører og innkjøpere til gave- og interiørforretninger presenterer nyheter i disse dager, har de én ting felles: Alle satser på at Kari og Ola er ferdig med hvitt. Etter 20 år med hvit interiørmote er det nok. Vi har sett tendensen en stund, men nå kommer bølgen for fullt.

Sotede farger

Før kalte vi fargene grumsete og skitne. Nå kaller vi dem elegante, sofistikerte og lune. Eller ganske enkelt sortaktige, eller sotede farger.

– De sotede fargene passer godt til det nordiske klimaet. De er med på å gi interiøret et lunt inntrykk, sier Jenny Bull Gustavsen, fargesjef i Butinox Interiør.

Stine Norli fra faghandelkjeden Nordsjö Idé og Design har også stor tro på sotede farger.

– «Alle» har grå sofa. Ved å male veggene i en sortaktig farge får man en helt ny stil, sier hun.

Tapet matcher

Som forbrukere vil vi bli møtt med en massiv og entydig fargestemme denne høsten, for tapetleverandørene satser også på sotede farger.

Birgit Torkildsby hos tapetleverandøren Borge mener dette er en naturlig utvikling. Fargetrenden er en del av den store grønne bølgen der vi lengter etter et liv mer i pakt med naturen og «slow living».

– Dette er godt for oss i Norge. Vi må ha farge, slår hun fast.

Personlig

De grumsete fargene hadde også en sentral plass under høstens Oslo Design Fair, tidligere Gave- og Interiørmessen. Her ble både private og butikkeiere oppfordret til å bruke mer farger.

– Det er viktig å ta egne valg, og skape en identitet. Ikke tenk A4, sa stylist Alessandro D’Orazio i en sofaprat med messesjef Grete Sivertsen. Sammen med tre andre stylister stod han for høstens tendensutstilling. Her var sotede farger høyst til stede, ikke bare på ting og tang, men som rammen for interiøret.

Andre saker å lese

Kraftig økning i salget av slankemedisin

04-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Så langt i år har nordmenn kjøpt en halv million pakninger med slankesprøyter og slankepiller. Helsedirektoratet er bekymret for utviklingen.

Les mer i RingeriksAvisa

Stavanger-mann arrestert i Emiratene for kryptosvindel

03-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Stavanger-mann arrestert i Emiratene for kryptosvindel

En mann i begynnelsen av 20-årene fra Stavanger er pågrepet i De forente arabiske emirater, siktet for å ha spilt en sentral rolle i en omfattende kryptosvindel våren 2024.

Les mer i RingeriksAvisa

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa