tirsdag, 04 mars 2025 08:54

Kina svarer USA, men er det tilstrekkelig?

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Konteinere i Nantong i det østlige Kina. Handelskrigen mellom Kina og USA ble tirsdag trappet opp. Konteinere i Nantong i det østlige Kina. Handelskrigen mellom Kina og USA ble tirsdag trappet opp. Foto: Chinatopix / AP / NTB

Kina har begrensede muligheter for å stoppe USAs tolløkninger, men landet har flere virkemidler for å svare på tiltakene og påvirke USAs økonomiske interesser. Her er en vurdering av Kinas muligheter:

Handelspolitiske virkemidler

  1. Gjengjeldelse med toll: Kina har allerede innført toll på en rekke amerikanske varer, inkludert landbruksprodukter som kylling, hvete, mais og bomull. Dette rammer spesielt amerikanske bønder og kan legge politisk press på Trump-administrasjonen.
  2. Målrettede tiltak: Ved å innføre toll på spesifikke amerikanske produkter, kan Kina ramme viktige økonomiske sektorer og politisk sensitive områder i USA.

Økonomiske virkemidler

  1. Eksportkontroll på sjeldne jordarter: Kina har varslet eksportkontroll på viktige råvarer som molybden, tellur og wolfram. Dette kan påvirke amerikansk høyteknologisk industri og fornybar energisektor.
  2. Valutapolitikk: Kina kan potensielt devaluere sin valuta for å motvirke effekten av amerikanske toller, selv om dette er et tveegget sverd.

Regulatoriske tiltak

  1. Gransking av amerikanske selskaper: Kina har startet en etterforskning av Google for brudd på konkurranselovgivningen. Slike tiltak kan skape usikkerhet for amerikanske selskaper som opererer i Kina.
  2. Straffetiltak mot selskaper: Kina har innført straffetiltak mot amerikanske selskaper som har solgt våpen til Taiwan. Dette viser at Kina er villig til å bruke økonomiske virkemidler for å oppnå geopolitiske mål.

Begrensninger og utfordringer

  1. Asymmetrisk handelsforhold: Kina importerer mindre fra USA enn omvendt, noe som begrenser mulighetene for gjengjeldelse gjennom toll.
  2. Risiko for eskalering: Kraftige mottiltak kan føre til ytterligere eskalering og en fullskala handelskrig, noe som kan skade begge økonomier.
  3. Interne økonomiske hensyn: Kina må balansere ønsket om å svare på amerikanske tiltak mot behovet for å opprettholde egen økonomisk vekst og stabilitet.

Konklusjon

Selv om Kina har flere virkemidler til rådighet, er det usannsynlig at landet alene kan stoppe USAs tolløkninger. Kinas beste strategi er sannsynligvis en kombinasjon av målrettede mottiltak, diplomatisk press og forhandlinger. Målet vil være å øke de politiske og økonomiske kostnadene for USA, samtidig som man søker en forhandlet løsning som kan dempe handelsspenningene. Utfallet vil i stor grad avhenge av begge parters vilje til å finne kompromisser og unngå en langvarig og ødeleggende handelskrig.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

02-07-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

De siste 90 dagene har norske partier brukt 1,9 millioner kroner på annonser hos Meta, som eier Facebook og Instagram. Frp har brukt mest.

Les mer i RingeriksAvisa

Hjullaster krasjet i hus i Sandefjord – mann pågrepet

02-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene er pågrepet etter at han kjørte vinglete med en hjullaster og krasjet inn i et bolighus i Sandefjord.

Les mer i RingeriksAvisa