fredag, 08 november 2024 08:21

Ap kraftig tilbake i Oppland – Frp fosser fram

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)
Hilde og Mali fra Dokka fulgte spent med på møtet i fylkestinget, der saken om skole – og tilbudsstruktur i Innlandet fylkeskommune ble behandlet. Hilde og Mali fra Dokka fulgte spent med på møtet i fylkestinget, der saken om skole – og tilbudsstruktur i Innlandet fylkeskommune ble behandlet. Foto: Ole Berg-Rusten / NTB

Arbeiderpartiet i Oppland valgkrets er nesten halvert fra forrige stortingsvalg i en ny måling. Samtidig går Frp fram med 17 prosentpoeng til nesten 26 prosent.

Dermed er partiet langt større i Oppland enn Ap, som får en oppslutning på drøyt 18 prosent i målingen som Sentio har gjort for Oppland Arbeiderblad , GD, HA, Østlendingen og Glåmdalen. 600 personer er spurt mellom 28. oktober til 4. november.

Lederen for aksjonsgruppa for Dokka videregående skole, Rita Sirirud Vatnedal, er ikke i tvil om årsaken til Aps fall, som også gjør seg gjeldende i en måling på fylkestingsnivå i Innlandet.

– Å gå i bresjen for et vedtak som legger ned seks skoler og skolesteder samtidig som de står inne for et arbeidsprogram som sier at de skal kjempe for opprettholdelse av mindre skoler, og at de skal legge en desentralisert skolestruktur til grunn, oppleves nok av mange Ap-velgere som å bli ført bak lyset eller lurt, sier Sirirud Vatnedal til Oppland Arbeiderblad.

Valganalytiker Arve Østgaard i Sentio mener tallene er ekstreme.

– Det er en sjokkmåling som vil gi gjenklang i hele Norge. Det er helt ekstremt med framgangen til Frp, og at Arbeiderpartiets fall er så stort, sier han.

Senterpartiet får en rekordlav oppslutning på 16,1 prosent, ned 10 prosentpoeng.

Valgforsker Tord Willumsen ved Høgskolen i Innlandet sier det er Frps store framgang som er mest iøynefallende. Mange av velgerne kommer fra Arbeiderpartiet og Senterpartiet.

– Dette er en del av en nasjonal trend, men den er sterkere i Oppland. Det kan skyldes at styringspartiene har tatt upopulære beslutninger, som skolenedleggelsene. Så skal vi være forsiktige med å overtolke. Vi har ikke spurt velgerne om det. Vi vet ikke hvorfor de gjør som de gjør, sier han.

NTB

Andre saker å lese

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

15-07-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

Hønefoss By AS ble etablert i 2022 for å styrke byen som kultur- og handelsknutepunkt. Med over fem millioner kroner i offentlig og halvoffentlig støtte i fjor, er det naturlig...

Les mer i RingeriksAvisa

Bonde i Hallingdal tiltalt etter at 36 sauer døde

15-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann fra Hallingdal må møte i retten, tiltalt for to grove brudd på dyrevelferdsloven etter at det ble funnet 36 døde sauer på gården hans.

Les mer i RingeriksAvisa

Iskrembod-selskap snur etter LO-kjeft

14-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ungdommer som har blitt sendt hjem uten lønn grunnet dårlig vær, skal etterbetales, lover gründeren bak iskrembodene i Large Ice-Cream Company (LICC).

Les mer i RingeriksAvisa

USA og Nato har inngått avtale om å sende våpen til Ukraina

14-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

USA og Nato har inngått avtale om å sende våpen til Ukraina

USAs president Donald Trump opplyste mandag at det er inngått en avtale om å sende amerikanske våpen til Ukraina, og at dette skal koordineres av Nato.

Les mer i RingeriksAvisa