mandag, 02 september 2024 11:15

Flertallet av lokallagene i Rødt i Oslo vil ha Rana fremfor Moxnes

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Tidligere Rødt-leder Bjørnar Moxnes kan miste stortingsplassen. Tidligere Rødt-leder Bjørnar Moxnes kan miste stortingsplassen. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Et klart flertall av lokallagene i Rødt i Oslo vil ha Sofia Rana på Stortinget, fremfor tidligere Rødt-leder Bjørnar Moxnes.

Det skriver Aftenposten.

Seks lokallag foretrekker Rana fremfor Moxnes: Grorud, Østensjø, Bjerke, Stovner, Gamle Oslo og Solidaritetslaget. Tre vil ha Moxnes foran Rana: Oslo Vest, Grünerløkka og Sagene.

Rana bekrefter overfor Aftenposten at hun tar kampen.

– Mitt kandidatur er ikke nødvendigvis mot Bjørnar, men heller for noe helt annet, sier Rana til avisen.

Moxnes var leder i Rødt fram til i fjor, da han gikk av etter å ha blitt tatt for tyveri av et par solbriller. Han har sagt at han vil stå på andreplass for Rødt Oslo, bak Seher Aydar.

Hvem som får førsteplassen blir avgjort 21. november. Det er Rødts medlemmer i Oslo, og ikke de tillitsvalgte, som har siste ordet.

NTB

Andre saker å lese

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også…

21-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også

De gamle datarommene bør tilbake i skolen, ifølge kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap). Hun vil stramme inn på skjermbruk også for femte til tiende trinn.

Les mer i RingeriksAvisa

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

20-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

En familiekonflikt i Ringerike og Hallingdal tingrett endte med at en eiendom i Spania, verdt flere millioner kroner, må tilbakeføres til dødsboet. Retten slår fast at overføringen til to av...

Les mer i RingeriksAvisa

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

19-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

Både Fellesforbundet og Parat har brutt meklingen med NHO Reiseliv. Fra klokken 12 går 1922 ansatte i hotell- og restaurantbransjen ut til streik.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa