torsdag, 11 november 2021 07:55

Laveste skadetall i bygg- og anleggsbransjen siden 2014

Skrevet av
Anleggsbransjen opplever en økt forekomst av mobbing, viser den årlige analysen av arbeidsskader i bygg- og anleggsbransjen fra STAMI. Anleggsbransjen opplever en økt forekomst av mobbing, viser den årlige analysen av arbeidsskader i bygg- og anleggsbransjen fra STAMI. Illustrasjonsfoto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Antall arbeidsskader i bygg- og anleggsbransjen er på vei ned. I 2020 ble det registrert 2.498 arbeidsskader i 2020, noe som er det laveste antallet siden 2014.

Tall fra Statens arbeidsmiljøinstitutt (STAMI) viser at menn i bygg- og anleggsbransjen har to til tre ganger høyere sannsynlighet for å bli skadd sammenlignet med kvinnene i samme bransje. I 2020 var fall fra høyder den mest vanlige ulykken, med om lag 550 registrerte tilfeller.

– Tallet på ikke-dødelige skader har gått ned nesten hvert år, og det har fortsatt i 2020. Selv om det har vært litt redusert aktivitet i bransjen i 2020, ser vi at den gode trenden fortsetter, sier forsker Hans Magne Gravseth i STAMI.

Han understreker at det er underrapportering av ulykker, noe som betyr at det er usikkerhet knyttet til tallene.

Analysen viser videre at bygg- og anleggsbransjen har utfordringer med arbeidsmiljøet. Deler av bransjen har også høyere grad av mobbing.

– I anleggsbransjen er det økt forekomst av mobbing, mer enn gjennomsnittet for andre bransjer. Det har vært stabilt over tid, og vi finner ikke det samme i byggebransjen, sier Gravseth.

Andre saker å lese

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

03-07-2025 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Ringerikingene Windelyn og Lars Kristian i mål med talentutdanningen

Hun har gått gradene ved sin lokale stasjon etter å ha flyttet til Norge for 12 år siden. Han har nylig rykket opp til lederstilling etter å ha jobbet på...

Les mer i RingeriksAvisa

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

02-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hetebølgen i Europa: Slik beskytter du deg og dine

Mens hetebølgen herjer i Sør-Europa, advarer eksperter mot at eldre og barn er sårbare for heteslag. Turoperatørene mener nordmenn på ferie takler varme godt.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

02-07-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Frp, Ap og Høyre har brukt mest på Meta-annonser

De siste 90 dagene har norske partier brukt 1,9 millioner kroner på annonser hos Meta, som eier Facebook og Instagram. Frp har brukt mest.

Les mer i RingeriksAvisa

Hjullaster krasjet i hus i Sandefjord – mann pågrepet

02-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mann i 60-årene er pågrepet etter at han kjørte vinglete med en hjullaster og krasjet inn i et bolighus i Sandefjord.

Les mer i RingeriksAvisa