torsdag, 04 november 2021 10:14

Vegdirektoratet vil ha aldersgrense for ryttere på hest i trafikken

Skrevet av
Vegdirektoratet vil ha aldersgrense for ryttere på hest i trafikken Illustrasjonsfoto: Pixabay

Vegdirektoratet ønsker å innføre aldersgrense og trafikkopplæring for bruk av hest i trafikken for å bedre tryggheten.

Ifølge Nationen har en arbeidsgruppe satt ned av Vegdirektoratet diskutert problemstillinger knyttet til hest i trafikken, etter at to jenter på 11 og 13 år mistet livet da de ble påkjørt av en bil under kjøring med hest og sulky på Bjørkelangen i 2014.

Gruppen foreslår blant annet å åpne enkelte gang- og sykkelveier for hester, og at det blir innført en aldersgrense på 16 år for å ri eller kjøre hest i trafikken.

Det foreslås også at staller og rideskoler pålegges å gi bedre opplæring i reglene. Om det vil være en form for fører- eller rytterkort, fremkommer ikke i forslaget.

Etter trafikkreglene regnes hester som kjøretøy, uavhengig om de kjøres, leies eller blir ridd.

Antallet ulykker med hest i trafikken synes å være underrapportert i offisielle statistikker. Mens politiet rapporterer om to-tre tilfeller i året, viser en forskningsrapport fra Nord universitet at det derimot årlig inntreffer et tresifret antall ulykker.

Andre saker å lese

Program for 17.mai 2025

12-05-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Program for 17.mai 2025

Her har du et "klassisk" 17.-maiprogram for Hønefoss. Det fulle og hele programmet finner du på denne linken.

Les mer i RingeriksAvisa

Statens IKT-prosjekt: – Politisk skandale

12-05-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Statens IKT-prosjekt: – Politisk skandale

Når departementene flytter sammen i nytt regjeringskvartal, skal de også bytte IT-system. Stortingets kontrollkomité har åpnet kontrollsak.

Les mer i RingeriksAvisa

Tre ansatte angrepet i Ringerike fengsel

10-05-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Tre ansatte får oppfølging på legevakt etter at de skal ha blitt utsatt for vold fra en varetektsinnsatt i Ringerike fengsel. Politiet fikk melding om hendelsen like før klokka 16 fredag...

Les mer i RingeriksAvisa

Utenlandske eiere av barnehagebygg tar nesten dobbelt så mye husleie som norske …

10-05-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Utenlandske eiere av barnehagebygg tar nesten dobbelt så mye husleie som norske eiere

Utenlandsk eierskap av barnehagebygg fører til betydelig høyere husleie. Noen barnehager i utenlandseide bygg betaler nesten dobbelt så mye som andre barnehager.

Les mer i RingeriksAvisa