fredag, 24 september 2021 08:01

Thorbjørnrud Ysteri får kr. 100 000 for nye oster og nytt formidlingssenter.

Skrevet av
Thorbjørnrud Ysteri v/ Olav Lie-Nilsen. Lokalmat er mer populært enn noen gang. Thorbjørnrud Ysteri v/ Olav Lie-Nilsen. Lokalmat er mer populært enn noen gang.

Thorbjørnrud Ysteri på Hadeland har fått et stipend på kr. 100 000 som en av vinnerne i MENYs Matskattstipend. 450 lokalmatprodusenter var med i vurderingen.

Thorbjørnrud Ysteri har gjennom mange år vist både kreativitet og gjennomføringsevne. Ysteriet produserer spennende oster av svært høy kvalitet, og melken kommer fra kyrene, sauene og geitene fra egen gård på Hadeland.

Ysteriet flyttes nå fra Thorbjørnrud Hotell til gården Øvre Kjekshus, dette for å komme tettere på dyra og få maksimal ferskhet på melken. På gården bygges det også et nytt formidlingssenter for besøkende. Ysteriet skal utvikle nye oster, blant annet to gauda-inspirerte guloster; en på sauemelk og en på kumelk, samt en ferskost som et alternativ til kjøtt eller tofu.

Selv om Thorbjørnrud Ysteri gjorde det skarpt i lokalmatkonkurransen, ble de forbigått av to andre produsenter.

Metervare, Sinsen i Oslo – hovedstipend på kr. 300 000

Metervare tar vare på et viktig håndverksfag; pølsemakeryrket. Oslo-bedriften, lokalisert på Sinsen, lager unike pølser basert på gamle produksjonsmetoder, håndarbeid og bestemorsteknikker og bygger stolthet rundt et utdøende yrket ved å ta til seg flere lærlinger og holde foredrag og pølsekurs, blant annet for skoler.
Metervare lager dessuten fantastisk gode pølser, og tilfører kategorien noe nytt: Pølsene har høyt kjøttinnhold, består av rene råvarer, naturlige ingredienser og er smakstilsettes med selvplukkede urter fra nærområdet.
Nå ønsker Metervare å utvikle nye, unike produkter som rå pølse i ring, en polsk-inspirert pølse, en kyllingpølse og nye sauser.

Balholm, Balestrand i Sogn - stipend på kr. 200 000

Balholm har i en årrekke, med sin stayerevne og fokus på innovasjon og bærekraft, produsert fruktdrikker av svært høy kvalitet og vært sentral i utviklingen av ciderprodukter i Sogn. Produktene er frie for tilsetningsstoffer og representerer dessuten god ressursutnyttelse: De er laget med lokale, utsorterte epler som råvare.
Nå ønsker familiebedriften å redde plommene – ca. 15 prosent av avlingene kastes. Familiebedriften i Balestrand ønsker å utvikle nye desserter, som hermetiske plommer. Dette er spennende ut fra et bærekraftperspektiv, men også fordi det er lite plommeprodukter på det norske markedet.

Andre saker å lese

Naken mann og dame pågrepet på bibliotek i Sandnes

08-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Tidlig onsdag morgen ble en naken mann og dame funnet på et toalett på biblioteket i Sandnes. Begge er pågrepet av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Hvordan finner jeg boligverdien min?

07-04-2026 Økonomi Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Hvordan finner jeg boligverdien min?

Boligen er for de fleste den største verdien de eier. Likevel er det overraskende mange som ikke vet hva den faktisk er verdt akkurat nå. Det finnes heldigvis flere måter...

Les mer i RingeriksAvisa

Advarer om sårbart Norge: Satellittsvikt kan koste milliarder og true liv

07-04-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Advarer om sårbart Norge: Satellittsvikt kan koste milliarder og true liv

En ny analyse bestilt av Nærings- og fiskeridepartementet slår fast at Norge er blitt sterkt avhengig av satellittbaserte tjenester. Hvis de svikter, kan konsekvensene bli både alvorlige og kostbare.

Les mer i RingeriksAvisa

To personer omkom i snøskred i Hemsedal

07-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

To personer omkom i snøskred i Hemsedal

Fire personer ble tatt av et snøskred i Hemsedal mandag formiddag. To av dem omkom, melder politiet.

Les mer i RingeriksAvisa