mandag, 23 august 2021 07:59

Klemming er på vei tilbake

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Helseminister Bent Høie (H) gir Siv Jensen en klem under feiringen av hennes 50-årsdag 29. mai 2019 – i god tid før pandemien. Helseminister Bent Høie (H) gir Siv Jensen en klem under feiringen av hennes 50-årsdag 29. mai 2019 – i god tid før pandemien. Foto: Vidar Ruud / NTB

Mer enn fire av ti nordmenn sier at de har gitt noen en klem den siste uken, viser tall fra Norsk koronamonitor.

Norsk koronamonitor fra Opinion har gjennom pandemien spurt 25.500 nordmenn om de den siste uken har gitt en klem til noen som ikke bor i egen husstand.

I august sier 43 prosent at de har gitt noen en klem. Det er 8 prosentpoeng høyere enn i juli og hele 19 prosentpoeng over gjennomsnittet for pandemien,

– Under pandemien er dette klemmerekord med klar margin. Men et flertall forsøker fortsatt å holde igjen på å klemme dem de ikke bor sammen med, sier seniorrådgiver Nora Clausen i Opinion.

Nesten fire av ti, 37 prosent, sier at de den siste uken har vært i situasjoner hvor mange var samlet uten at det var mulig å holde en meters avstand til andre. Dette er 7 prosentpoeng høyere enn i juli og er også høyeste nivå som er målt.

NTB

Andre saker å lese

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

03-03-2026 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

To spillere i KFUM-Kameratene Oslo er siktet i en pågående kampfiksingssak som etterforskes av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

Krigen mot Iran kan vare i mer enn en måned, sa Trump i natt. Samtidig ba USA alle amerikanere forlate flere land i Midtøsten.

Les mer i RingeriksAvisa

Kvinne i 30-årene mistenkes for promillekjøring etter utforkjøring ved Vik skole…

03-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 30-årene mistenkes for å ha kjørt i ruspåvirket tilstand etter en singelulykke på Røyseveien ved Vik skole mandag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

Ukrainske styrker har gjenerobret ni landsbyer i Zaporizjzja-regionen siden januar og driver et pågående motangrep langs fronten i sørøst, sier generalstaben.

Les mer i RingeriksAvisa