torsdag, 08 april 2021 15:16

Høyeste antall brunbjørner i Norge på ti år

Skrevet av
Høyeste antall brunbjørner i Norge på ti år Foto: Frank Tverran

Ikke siden 2011 har det vært påvist flere brunbjørner her i landet enn i fjor. Og antallet hunnbjørner er det høyeste siden 2009.

Antallet påviste hunnbjørner økte med åtte individer, mens det ble påvist seks færre hannbjørner sammenlignet med i 2019, ifølge en rapport som NIBIO Svanhovd har laget på oppdrag fra Rovdata.

– Det ble i DNA-prøvene fra i fjor til sammen påvist 150 ulike brunbjørner i Norge, hvorav 65 var hunnbjørner og 85 var hannbjørner. Dette er en økning på to individer sammenlignet med året før og er det høyeste antall brunbjørner som er påvist i Norge siden 2011, forteller leder Jonas Kindberg i Rovdata.

Til sammen ble det i fjor samlet inn og DNA-analysert 1.351 prøver som ble antatt å være fra brunbjørn. 708 av dem resulterte i en godkjent DNA-profil.

Andre saker å lese

Sjokkbrekk i Ringsaker kommune – tatt verdier for hundretusener

28-07-2026 Blålys brann politi ulykker NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Politiet rykket ut etter det de omtaler som et sjokkbrekk hos Elkjøp på Rudshøgda i Ringsaker kommune. Butikken kan ha blitt frastjålet store verdier.

Les mer i RingeriksAvisa

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

27-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

KI-giganter inngår samarbeid etter historisk dataangrep

For to uker siden klarte en KI-modell å gjennomføre et reelt dataangrep for egen maskin. Nå har over 30 teknologigiganter inngått en avtale om sikkerhetssamarbeid.

Les mer i RingeriksAvisa

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrannene raser videre i Sør-Europa – flere personer pågrepet

Fire menn er pågrepet etter skogbrannene i Frankrike og Spania. Hundretusenvis er evakuert i det som beskrives som en av de største naturkatastrofene på flere tiår.

Les mer i RingeriksAvisa

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

26-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Færre hoggorm-henvendelser hos FHI i sommer: – Hadde ventet flere

Giftinformasjonen hos FHI har i sommer mottatt langt færre henvendelser om hoggormbitt enn tidligere. De hadde ventet mer gitt varmen.

Les mer i RingeriksAvisa