torsdag, 04 februar 2021 09:18

Kraftig nedgang i hasjbeslag – MDMA på rekordnivå

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Antall MDMA-beslag steg til nye høyder i fjor. Antall MDMA-beslag steg til nye høyder i fjor. Illustrasjonsfoto: Gorm Kallestad / NTB

Aldri før har politiet og tollvesenet gjort flere beslag av partydopet MDMA enn i fjor. Samtidig var det et kraftig fall i antall hasjbeslag.

– Beslagstallene i Norge tyder på økende MDMA-bruk her i landet til tross for covid-19, sier leder Kari Solvik for seksjon for narkotikaanalyse i Kripos.

Antall MDMA-beslag økte med hele 27 prosent i fjor. Politiet og tollvesenet tok til sammen cirka 75.400 tabletter, samt 21 kilo MDMA-pulver og krystallinsk materiale, fordelt på 1.479 beslag. Antallet har aldri vært høyere.

Beslaglagte mengder er vesentlig mindre enn i 2019, men betydelig høyere enn i årene fra 2016 til 2018. Det siste tiåret har det vært en kraftig vekst i MDMA-beslag.

I samme periode ved det en stor nedgang i hasjbeslagene, men en økning i beslagene av marihuana – marihuana både i antall beslag og beslaglagt mengde. Hasj har gjennom mange år stått for 35–38 prosent av alle beslag. I 2020 er denne andelen kun 25 prosent. Marihuana utgjør nå 14 prosent av alle beslag, mot 10 prosent i fjor.

Amfetaminer utgjør til sammen 20 prosent av antall beslag, og det er også en økning sammenlignet med tidligere år.

NTB

Andre saker å lese

Justisministeren bekymret for stort kryptotyveri

30-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Justisministeren bekymret for stort kryptotyveri

Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) er bekymret etter at verdens største kryptobørs Binance er utsatt for tidenes største kryptotyveri.

Les mer i RingeriksAvisa

Equinor: Gassfunn i Nordsjøen kan være dobbelt så stort som antatt

29-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Equinor: Gassfunn i Nordsjøen kan være dobbelt så stort som antatt

En ny avgrensningsbrønn i Afrodite-funnet nær Kvitebjørn-feltet viser at de utvinnbare gassvolumene kan være over dobbelt så store som tidligere anslått, ifølge Equinor.

Les mer i RingeriksAvisa

Financial Times endrer ikke artikkel om Støre og Stubbs Putin-samtale

28-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Financial Times endrer ikke artikkel om Støre og Stubbs Putin-samtale

Statsminister Jonas Gahr Støre ba Financial Times rette en artikkel der avisas kilder sier at Vladimir Putin ga Støre og Finlands president en leksjon i russisk historie. Avisen sier nei.

Les mer i RingeriksAvisa

Minst 68 omkom i togkatastrofen i Spania: Tog fikk kjøre tross rødt lys

28-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Minst 68 omkom i togkatastrofen i Spania: Tog fikk kjøre tross rødt lys

Minst 68 personer omkom da to høyhastighetstog kolliderte i Spania onsdag morgen. Det ene toget fikk tillatelse til å kjøre tross rødt lys, ifølge transportministeren.

Les mer i RingeriksAvisa