mandag, 18 januar 2021 08:14

Diskrimineringsnemnda: Trusetrekk på arbeidsplass var ikke seksuell trakassering

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

En ansatt som fikk blottet underlivet da en overordnet trakk ned boksershortsen hans, ble ikke utsatt for seksuell trakassering, ifølge Diskrimineringsnemnda.

Det var da mannen skulle bytte til arbeidsklær i bedriftens garderobe at en overordnede kom bakfra og dro ned boksershortsen hans. Det er uenighet om hvor langt ned shortsen ble trukket, men nemnda legger til grunn at mannens «underliv og bakende ble eksponert», ifølge Klassekampen.

Den ansatte opplevde situasjonen som krenkende og ydmykende, og ble sykmeldt i to uker. Han klaget saken innfor Diskrimineringsnemnda og krevde 30.000 kroner i oppreisning.

Den overordnede var på sin side raskt ute og beklaget hendelsen, noe nemnda vektlegger i sin avgjørelse om ikke å gi den ansatte medhold. Nemnda finner flere omstendigheter som bidrar i den ansattes disfavør og konkluderer med at «selv om handlingen var uakseptabel, er likevel nemndas vurdering at de nevnte momentene bidrar til å tone ned handlingens ellers grove karakter».

Avgjørelsen er historisk. Det er den første nemnda avsier i denne type saker etter at den ved nyttår i fjor fikk ansvaret også for saker som omhandler seksuell trakassering.

NTB

Andre saker å lese

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

Ukrainske styrker har gjenerobret ni landsbyer i Zaporizjzja-regionen siden januar og driver et pågående motangrep langs fronten i sørøst, sier generalstaben.

Les mer i RingeriksAvisa

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

Det var dramatikk om bord da en powerbank gikk varm og begynte å ryke på et fly fra Oslo til Tromsø 15. februar. Flyet nødlandet på Værnes.

Les mer i RingeriksAvisa

God start på året for Kino-Norge

02-03-2026 Film NTB - avatar NTB

God start på året for Kino-Norge

Det ble solgt over 1,5 millioner kinobilletter i årets to første måneder. Det er en økning på 13 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

Les mer i RingeriksAvisa

Bankinnbrudd i Ørje – brukte trolig sprengstoff

02-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Bankinnbrudd i Ørje – brukte trolig sprengstoff

Det er store skader på lokalene til Marker Sparebank i Ørje etter et innbrudd natt til mandag. Politiet leter etter en grå bil i forbindelse med saken.

Les mer i RingeriksAvisa