lørdag, 19 september 2020 11:05

Regjeringen bevilger millioner til kirkebevaring

Skrevet av
Urnes stavkirke under restaurering i 2011. Kirken er datert til rundt 1140. Urnes stavkirke under restaurering i 2011. Kirken er datert til rundt 1140. Foto: Frank Tverran

Regjeringen lover 70 millioner til sikring av gamle kirker i neste års statsbudsjett. Kirkerådslederen jubler og sier støtten er sårt tiltrengt.

Pengene skal brukes for å sikre kirker fra før 1850. Midlene skal brukes til å fornye elektriske anlegg, gamle rørovner skal skiftes ut og klima skal prioriteres, skriver Vårt Land.

– Dette er jeg glad og stolt over, sier barne- og familieminister Kjell Ingolf Ropstad (KrF).

Kirkerådsleder Kristin Gunleiksrud Raaum mener behovet er enormt og sier at hun er glad for støtten.

– Kirkebyggene utgjør en vesentlig del av Norges kulturarv. Disse kirkene har en unik utsmykking og arkitektur og mange av dem er de eldste bygningene vi har. Vi har et felles ansvar for å ta vare på dem for fremtiden og behovet er enormt, sier Raaum.

I år var det opprinnelig bevilget 20 millioner til lignende tiltak i statsbudsjettet, men så kom en ekstrabevilgning på 50 millioner som del av tiltakspakken i forbindelse med pandemien.

For 2021 opprettholdes dermed nivået med 70 millioner kroner.

Andre saker å lese

Hilde Vollmerhaus (AP) er ny ordfører i Ringerike

26-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kommunestyret i Ringerike vedtok torsdag kveld at den nye ordføreren er Hilde Karin Vollmerhaus fra Arbeiderpartiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

Det brenner i en bensinstasjon i Øksfjord i Loppa kommune i Finnmark. Det er opprettet en sikkerhetssone på en kilometer rundt brannstedet, og hele bygda blir evakuert.

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkuhell mellom bilist og syklist i Osloveien

26-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mindreårig syklist ble lettere skadd i et trafikkuhell i Osloveien torsdag morgen. Ifølge politiet tyder mye på at syklisten syklet inn i en bil. Nødetater rykket ut til stedet...

Les mer i RingeriksAvisa

Endelig: Harry Hole på Netflix

26-03-2026 Film NTB - avatar NTB

Endelig: Harry Hole på Netflix

Ellen Helinder er den «Exit»-kjente svensken nå er aktuell som krimetterforsker og identifikasjonsekspert Beate Lønn i «Harry Hole»-serien.

Les mer i RingeriksAvisa