fredag, 22 november 2019 14:18

Norske Hercules-fly skal slukke branner i USA

Skrevet av
Hercules-flyet Frøya er ett av dem som selges. Her på et besøk på Eggemoen. Hercules-flyet Frøya er ett av dem som selges. Her på et besøk på Eggemoen. Foto: Frank Tverran

Fem norske transportfly er solgt til det amerikanske selskapet Coulson Aviation. Flyene skal brukes til brannslukking.

De militære transportflyene Balder, Brage, Frøya, Odin og Ty er solgt til det amerikanske firmaet for 4,5 millioner dollar, eller rett over 41 millioner norske kroner.

– Dette er det første større avhendingsprosjektet som er gjennomført etter etableringen av Forsvarsmateriell som egen etat. Det er oppløftende når vi lykkes med gjenbruk som i dette tilfellet, sier direktør Mette Sørfonden i Forsvarsmateriell i en pressemelding.

Flyene må bygges om for å bli brannfly.

– Disse C-130H-flyene har blitt vedlikeholdt etter den høyeste standard, og med våre modifikasjoner sammen med en ny glasscockpit vil flyene fortsette å tjene offentligheten i årene fremover, skriver Britt Coulson, direktør for Coulson Aviation i pressemeldingen.

Også forsvarsminister Frank Bakke-Jensen (H) er fornøyd med salget.

– Disse flyene har vært svært viktige for det norske Forsvaret, og jeg er glad for at de nå kan komme til nytte også for det sivile samfunn. At vi samtidig kan tilbakeføre midler fra salget til forsvarsbudsjettet er også gledelig, skriver Bakke-Jensen.

Andre saker å lese

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakuere…

25-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakueres

Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

Flere tusen ansatte i luftfarten kan fortsatt ende i streik. Fire nye meklinger venter i august.

Les mer i RingeriksAvisa

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

Forsøpling på Norges over 430 rasteplasser har nå fått et så stort omfang at Statens vegvesen går ut med en egen pressemelding om problemet.

Les mer i RingeriksAvisa

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

24-07-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) reagerer sterkt på USAs tolløkning mot Norge, men avviser at regjeringen planlegger mottoll.

Les mer i RingeriksAvisa