torsdag, 10 april 2025 07:26

Skatteetaten vant domenestrid – fikk stanset folkeregistret.no

Skrevet av
Nettsiden skal ha hatt samme utfordring som de offisielle nettsidene til Skatteetaten. Nettsiden skal ha hatt samme utfordring som de offisielle nettsidene til Skatteetaten. Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB

En nettside som etterlignet Skatteetaten skal ha tilbudt «flyttemelding» på Folkeregistret.no. Etter å ha klaget, har Skatteetaten fått kontroll over domenet.

– Vi mener innholdet på nettsidene uberettiget ga inntrykk av å være tilknyttet Skatteetaten, sier juridisk direktør Harald Johannessen i Skatteetaten i en pressemelding.

Skatteetaten har ansvar for Folkeregisteret i Norge. De reagerte da flere brukere tok kontakt og tipset om nettsiden folkeregistret.no.

Domenet mangler bare en «e» fra å være likt med de offisielle sidene , folkeregisteret.no. I tillegg skal nettstedet ifølge Skatteetaten ha vært utformet veldig likt.

– Skatteetaten klagde inn domenet fordi vi over en periode har mottatt henvendelser og tips fra brukere som forsøkte å melde fra om flytting til Folkeregisteret, og som oppfattet at tjenesten som ble tilbudt på domenet var tilknyttet Skatteetaten, opplyser de.

Vant fram i nemnd

Ifølge sakshistorikken ble domenet registrert av en privatperson 20. februar 2024. Skatteetaten sendte klage til Domeneklagenemndas sekretariat 18. november 2024 og krevde domenenavnet overført.

Domeneklagenemnda kom med sin avgjørelse 5. februar i år.

«Nemnda er kommet til at domenenavnet er forvekselbart med klagers navn og del av klagers myndighetsutøvelse ved drift av det norske Folkeregisteret. Dette er egnet til å villede publikum til å tro at klagemotpartens bruk av det omtvistede domenenavnet angår klager og klagers myndighetsutøvelse», heter det i avgjørelsen.

Nå er domenet overført til skattemyndighetene, og bruken av det stanset.

– Det at vi fikk medhold i klagen vår, viser at aktører som legger seg for tett opptil Skatteetaten ved registrering og bruk av domenenavn vil oppleve at dette får konsekvenser, sier Johannessen.

Helt gratis

Skatteetaten oppfordrer samtidig alle som skal melde flytting om å gjøre det direkte hos dem eller via posten.no.

«Det er gratis, og du kan være sikker på at flyttemeldingen kommer til oss. Det er også mulighet for å melde flytting på papir for de som ønsker det», opplyser de.

– Det er viktig for oss å gjøre det enkelt for brukerne å finne fram til våre løsninger, slik at de ikke forledes til å betale for noe som kan gjøres gratis på våre nettsider, sier Johannessen i Skatteetaten.

Andre saker å lese

Minst 68 omkom i togkatastrofen i Spania: Tog fikk kjøre tross rødt lys

28-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Minst 68 omkom i togkatastrofen i Spania: Tog fikk kjøre tross rødt lys

Minst 68 personer omkom da to høyhastighetstog kolliderte i Spania onsdag morgen. Det ene toget fikk tillatelse til å kjøre tross rødt lys, ifølge transportministeren.

Les mer i RingeriksAvisa

Minst 39 døde i togkollisjon i Spania: – Folk slengt gjennom luften

28-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Minst 39 døde i togkollisjon i Spania: – Folk slengt gjennom luften

To høyhastighetstog på linjen mellom Madrid og Andalucía har kollidert. Minst 39 personer har mistet livet, opplyser lokale myndigheter til Sky News.

Les mer i RingeriksAvisa

Støre om Putin-samtalen: – USA kan ikke være den eneste stemmen

28-10-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Støre om Putin-samtalen: – USA kan ikke være den eneste stemmen

Jonas Gahr Støre sier at Russlands president Vladimir Putin fikk klare meldinger fra ham og Finlands president Alexander Stubb under gårsdagens samtale.

Les mer i RingeriksAvisa

TV 2 takket nei til Haaland-intervju – fikk ikke spørre om City-skandalen

28-10-2026 Sport NTB - avatar NTB

TV 2 takket nei til Haaland-intervju – fikk ikke spørre om City-skandalen

Erling Braut Haaland skal ha vært tilgjengelig for et eksklusivt intervju med TV 2 under den forrige landslagssamlingen, men kanalen takket nei. Bakgrunnen var Citys økonomiske regelbrudd.

Les mer i RingeriksAvisa