tirsdag, 07 januar 2025 21:52

Bergensbanen fortsatt stengt

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Bergensbanen har vært stengt siden mandag kveld etter et snøras. Bane Nor venter at togstrekningen også vil holde stengt deler av onsdagen.

– Området der raset har gått mellom Hallingskeid og Myrdal er i dag er kartlagt av geologer, og vi har jobbet med en plan for rydding og gjenoppbygging, sier pressevakt Mari Rjaanes i Bane Nor til NTB.

Hun sier at raset har gått over et snøoverbygg på strekningen, og at det er 50 meter bredt.

– Planen er å rydde gjennom natten. Det er også en kjøreledning som skal gjenoppbygges, og vi har ikke status på sviller og skinner som ligger under raset, sier Rjaanes.

Hun sier at det tirsdag har vært stiv kuling til orkan i området der raset har gått.

– I natt er det frisk bris og snø, så det er krevende arbeidsforhold, sier hun.

Bane Nor varsler en ny oppdatering om Bergensbanen klokken 16 i morgen, men Rjaanes kan ikke si noe om når hun tror strekningen kan åpne.

– Jeg tenker at de trenger mye at dagen i morgen til å jobbe, sier hun.

NTB

Andre saker å lese

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

26-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Storbrann i Øksfjord i Finnmark – hele bygda evakueres

Det brenner i en bensinstasjon i Øksfjord i Loppa kommune i Finnmark. Det er opprettet en sikkerhetssone på en kilometer rundt brannstedet, og hele bygda blir evakuert.

Les mer i RingeriksAvisa

Trafikkuhell mellom bilist og syklist i Osloveien

26-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En mindreårig syklist ble lettere skadd i et trafikkuhell i Osloveien torsdag morgen. Ifølge politiet tyder mye på at syklisten syklet inn i en bil. Nødetater rykket ut til stedet...

Les mer i RingeriksAvisa

Endelig: Harry Hole på Netflix

26-03-2026 Film NTB - avatar NTB

Endelig: Harry Hole på Netflix

Ellen Helinder er den «Exit»-kjente svensken nå er aktuell som krimetterforsker og identifikasjonsekspert Beate Lønn i «Harry Hole»-serien.

Les mer i RingeriksAvisa

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

26-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Nato-sjefens støtte til krigen mot Iran vekker misnøye

Natos generalsekretær Mark Rutte kaller Iran en eksistensiell trussel og kaller USAs angrepskrig nødvendig. Norge kaller krigen et brudd på folkeretten.

Les mer i RingeriksAvisa