fredag, 31 mai 2024 14:24

Stoltenberg: Nato må gi Ukraina minst 40 milliarder euro årlig

Skrevet av
Natos generalsekretær Jens Stoltenberg ber alliansen om å forplikte seg til å fortsatt bruke minst 40 milliarder euro i året på Ukraina-støtte – rundt det samme nivået støtten har ligget på siden fullskala-invasjonen startet i februar 2022. Natos generalsekretær Jens Stoltenberg ber alliansen om å forplikte seg til å fortsatt bruke minst 40 milliarder euro i året på Ukraina-støtte – rundt det samme nivået støtten har ligget på siden fullskala-invasjonen startet i februar 2022. Foto: Petr David Josek / AP / NTB

Nato-sjef Jens Stoltenberg ber forsvarsalliansen om å forplikte seg til å gi minst 40 milliarder euro, drøyt 450 milliarder kroner, i året i støtte til Ukraina.

Det var utenriksministermøte i Praha for alliansen denne uka. Flere medier har meldt at Stoltenberg har lobbet for å opprettholde støttenivået fra krigens to første år.

– Siden Russlands fullskala invasjon i 2022 har de allierte donert rundt 40 milliarder euro i militær støtte til Ukraina hvert år. Vi må minst opprettholde dette nivået på den årlige støtten så lenge det er nødvendig, sa Stoltenberg fredag.

Også spørsmålet om hvorvidt Ukraina skal få kunne bruke vestlig-donerte våpen til å angripe mål på russisk territorium har stått sentralt denne uka, og flere land som tidligere har holdt igjen i spørsmålet, snudde denne uka.

Frykten har vært at dette kan føre til at Nato-land dras inn i krigen som en direkte part.

Men selvforsvar er ikke eskalering, sa Stoltenberg fredag.

Han sa videre at det gleder ham å se noen av Ukrainas vestlige allierte fjerne restriksjonene de hadde innført på våpnene de donerte til Kyiv.

Særlig Russlands offensiv mot Kharkiv har fått Nato til å innse at man må gå enda et skritt lenger og tilpasse seg situasjonen på bakken. For i ro og mak har Russland kunnet stille opp styrker på sin side av grensen – i trygg forvissning om at Ukraina ikke kan angripe dem med tungt skyts fra Vesten.

jubileum

Andre saker å lese

De første skattemeldingene sendes ut nå: – Sjekk nøye

09-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

De første skattemeldingene sendes ut nå: – Sjekk nøye

De første skattemeldingene sendes ut i dag. 2,7 millioner nordmenn ligger an til å få igjen på skatten i år, melder skatteetaten.

Les mer i RingeriksAvisa

Oljeprisen øker kraftig – Asia-børsene faller

09-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Oljeprisen øker kraftig – Asia-børsene faller

Oljeprisen hoppet natt til mandag til det høyeste nivået på flere år. Hoppet dro ned børsene i Asia.

Les mer i RingeriksAvisa

Eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo

08-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo

PST har kalt inn ekstra ressurser etter en eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo natt til søndag. Ingen personer ble skadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Ap-smell på ny måling – Frp styrker seg

07-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Ap-smell på ny måling – Frp styrker seg

Ikke siden januar i fjor har Arbeiderpartiet gjort det dårligere på Nationen og Klassekampens måling. Epstein-avsløringene trekkes fram som en mulig forklaring.

Les mer i RingeriksAvisa