tirsdag, 28 mai 2024 07:50

Den norske kronen er i støtet

Skrevet av
Norske kroner er i støtet. Aller mest har kronen styrket seg mot lavrentevalutaer, som sveitserfrancen og japanske yen. Norske kroner er i støtet. Aller mest har kronen styrket seg mot lavrentevalutaer, som sveitserfrancen og japanske yen. Foto: Berit Roald / NTB

Den norske kronen har styrket seg jevnt og trutt den siste måneden mot alle G10-valutaene.

Aller mest har kronen styrket seg mot lavrentevalutaer, som sveitserfrancen og japanske yen. En euro og en dollar noteres tirsdag morgen til 11,39 og 10,47. Det er henholdsvis ni og elleve øre lavere enn for et døgn siden, og hele 46 og 64 øre lavere enn toppen 30. april.

Den importveide kronen er nå drøye én prosent sterkere enn Norges Banks anslag for andre kvartal, etter å ha vært tre prosent svakere enn anslått rundt månedsskiftet.

Sjeføkonom Kjersti Haugland i DNB Markets skriver i morgenrapporten tirsdag at Norges Banks renteinnsats for å holde kronen oppe, for slik å få drahjelp nedover på inflasjonen, ser ut til å bære frukter.

At Norges Bank fortsatt ikke ventes å kutte renten før i desember, ser ifølge Haugland ut til å ha vekket interessen for å kjøpe norske kroner mot svenske kroner. 100 svenske kroner koster nå ca 99 norske.

Sist redigert tirsdag, 28 mai 2024 07:54

Andre saker å lese

Regjeringen ber Meta beskytte norske barn og unge

12-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Regjeringen ber Meta beskytte norske barn og unge

I et brev til Meta uttrykker regjeringen «klare forventninger» om at teknologigiganten innfører sterkere vern for å beskytte barn og unge i Norge.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønengata 5 solgt for fem millioner

12-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hønengata 5 solgt for fem millioner

Salget av Hønengata 5 for 5 millioner kroner er den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Flere av eiendommene er omsatt for rundt 4 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

11-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

Prinsesse Astrid, kong Haralds storesøster, er død. Hun sovnet inn fredag, under to døgn etter å ha deltatt i lillebrorens gravferd.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra asken til ilden?

11-09-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra asken til ilden?

Da Jon-Ivar Nygård overtok som samferdselsminister i 2021, lå Ringeriksbanen nærmere byggestart enn noen gang. Prosjektet var ferdig planlagt, reguleringsplanen var vedtatt og store summer allerede brukt. Så satte regjeringen...

Les mer i RingeriksAvisa