onsdag, 10 januar 2024 08:02

Høyre bykser fram på TV 2s januarmåling – INP på vippen igjen

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
– Det er veldig gøy hvis Høyre gjør det bra, men vi må sørge for at hele borgerlig side gjør det, sier Høyre-leder Erna Solberg. – Det er veldig gøy hvis Høyre gjør det bra, men vi må sørge for at hele borgerlig side gjør det, sier Høyre-leder Erna Solberg. Foto: Terje Pedersen / NTB

Rødt og Ap faller, og Høyre og Venstre går fram på årets første meningsmåling fra TV 2. INP havner på vippen.

Høyre går fram 1,9 prosentpoeng til 27,4 prosents oppslutning. Venstre øker med 2,4 prosentpoeng til 7,2 prosent. Samlet gir dette 84 mandater til de borgerlige partiene.

Samtidig får dagens regjering bare 49. Mandatfordelingen gir 36 til Ap og 13 til Senterpartiet. Om man regner med Rødt, SV og MDGs til sammen 28 mandater, blir resultatet 77.

Industri- og Næringspartiet (INP) havner på vippen med en oppslutning på 4,5 prosent og åtte mandater. MDG får bare 2,9 prosent og ett mandat.

– Vi håper at vi klarer å holde et borgerlig flertall fremover. Det er veldig gøy hvis Høyre gjør det bra, men vi må sørge for at hele borgerlig side gjør det, sier Høyre-leder Erna Solberg til TV 2.

Alle partienes oppslutning (endring fra desember i parentes): Høyre 27,3 (+1,9), Ap 19,2 (-1,7), Rødt 4,8 (-1,6), Frp 11,4 (+0,4), Sp 6,9 (-1), SV 10,7 (-0,1), Venstre 7,2 (+2,4), MDG 2,9 (+0,4), KrF 3,5 (+0,4) og INP 4,5 prosent (+0,1).

TV 2s stortingsbarometer er utført av Verian (tidligere Kantar). Nesten 1000 personer er spurt om hvilket parti de ville ha stemt på hvis det er valg i morgen. Målingen er tatt opp mellom 2. og 7. januar i år. Usikkerhetsmarginen er mellom 1,4 og 2,8 prosentpoeng.

NTB

Andre saker å lese

Tiktok inngår milliardforlik med amerikanske myndigheter

22-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Tiktok inngår milliardforlik med amerikanske myndigheter

Tiktok har inngått et forlik verdt om lag 3,7 milliarder kroner med det amerikanske justisdepartementet for å ha latt barn under 13 år lage egne kontoer.

Les mer i RingeriksAvisa

Bjørn påkjørt av bil

22-08-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En bil kolliderte i natt med en bjørn sørøst i Finland, nær grensen til Russland. Politiet advarer folk mot å nærme seg den skadede bamsen.

Les mer i RingeriksAvisa

Flygelederstreiken vil gi store forsinkelser – Vestlandet blir hardt rammet

21-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Flygelederstreiken vil gi store forsinkelser – Vestlandet blir hardt rammet

Tolv flygeledere på Gardermoen og på Flesland går ut i streik. Konsekvensene blir store, spesielt på Vestlandet. Forsinkelsene vil øke utover dagen og ramme hele landet.

Les mer i RingeriksAvisa

USAs økonomiske krig mot Iran: Disse landene står i kryssilden

21-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

USAs økonomiske krig mot Iran: Disse landene står i kryssilden

USAs president Donald Trump har erklært økonomisk krig mot Iran og truet med konsekvenser for alle som handler med landet. Flere allierte kan bli rammet.

Les mer i RingeriksAvisa