tirsdag, 14 september 2021 07:42

Nå starter arbeidet med ny regjering

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Ap-leder Jonas Gahr Støre på vei hjem til sin bolig i Oslo etter en lang valgkamp. Tirsdag starter arbeidet med å danne en ny regjering. Ap-leder Jonas Gahr Støre på vei hjem til sin bolig i Oslo etter en lang valgkamp. Tirsdag starter arbeidet med å danne en ny regjering. Foto: Javad Parsa / NTB

Tirsdag samler Ap-leder Jonas Gahr Støre partiledelsen og sentralstyret for å diskutere veien videre mot en ny regjering. Så vil han snakke med Sp-lederen.

Med 99,7 prosent av stemmene opptelt, er det klart at Ap, Sp og SV får flertall på Stortinget med 89 mandater.

– Nå skal jeg snakke med mitt eget parti – partiledelsen og sentralstyret – i morgen. Så er det naturlig for de samtalene jeg har annonsert i kveld, at vi begynner med Senterpartiet, som er største parti. Så SV, og så skal vi snakke med Rødt og MDG, sa Støre til NTB natt til tirsdag.

Støre: Samtalene er ikke i gang

Partilederen tror alle partiene har behov for å oppsummere hver for seg først.

– Vi har et stort ansvar nå: Vi har fått et stort flertall. Det må tas noen valg. Men jeg tenker at alle må kjenne på det ansvaret. Vi skal få en god prosess mot en ny regjering, så kommer sakene i neste runde, sa Støre.

Han sa samtidig at samtalene ikke er i gang allerede.

– Nei, det er de ikke. Vi er veldig enige om at vi skal hvile ut nå. Og jeg tror alle partiledere skal til sine partier med resultatet, oppsummere det og legge veien videre.

Nedgang, men bedre enn målingene

Ap-lederen ble møtt av et stort pressekorps da han natt til tirsdag kom hjem til boligen vest i Oslo. Han avslørte at han har «noe på kjøl», men regnet med at det sannsynligvis ble å sove med det samme og ingen feiring med alkoholholdig drikke.

Med 99,7 prosent av alle stemmer telt opp, har Ap fått 26,4 prosent. Det er en nedgang på 1 prosentpoeng fra valget for fire år siden, men betydelig bedre enn hva partiet har hatt på en del meningsmålinger.

Ifølge VG vil sonderingene innledes tirsdag, med konkrete forhandlinger fra onsdag neste uke.

Både SV og Ap har sentralstyremøter klokken 14 tirsdag, melder NRK.

Med 99,7 prosent av stemmene opptelt, er det klart at Ap, Sp og SV får flertall på Stortinget med 89 mandater.

Dette er fordelingen av stemmer og mandater tirsdag 14. september klokka 2.40:

Ap: 26,4 prosent (48 mandater)

SV: 7,5 prosent (13 mandater)

Rødt: 4,7 prosent (8 mandater)

Sp: 13,6 prosent (28 mandater)

KrF: 3,8 prosent (3 mandater)

MDG: 3,8 prosent (3 mandater)

Venstre: 4,5 prosent (8 mandater)

Høyre: 20,5 prosent (36 mandater)

Frp: 11,7 prosent (21 mandater)

Pasientfokus: 0,2 prosent (1 mandat fra Finnmark)

Andre saker å lese

Bjøro Håland innlagt på sykehus etter konsert

11-07-2025 Musikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Bjøro Håland innlagt på sykehus etter konsert

Countryartisten Bjøro Håland (81) ble lagt inn på sykehus etter en konsert i Kristiansand.

Les mer i RingeriksAvisa

Trump varsler Russland-nyhet mandag

11-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Trump varsler Russland-nyhet mandag

USAs president Donald Trump sier at han kommer med en «stor» Russland-kunngjøring mandag, uten å utdype.

Les mer i RingeriksAvisa

To fortsatt alvorlig skadet etter bussbrannen i Nordre Follo

11-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

To fortsatt alvorlig skadet etter bussbrannen i Nordre Follo

Tilstanden til to av dem som ble tatt til sykehus etter bussbrannen i Nordre Follo, beskrives fortsatt som alvorlig.

Les mer i RingeriksAvisa

Bil havnet i autovernet på Vikersundveien – eldre mann til sykehus

11-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

 En mann i 80-årene ble tirsdag ettermiddag kjørt til sykehus for sjekk etter at bilen hans kjørte inn i autovernet like nord for Nakkerud på Vikersundveien. Nødetatene rykket ut til stedet...

Les mer i RingeriksAvisa